Ettevõtted toetavad erakondi aina vähem

Peeter Raidla 23. august 2001, 00:00

Käesoleva aasta kahe esimese kvartali kestel leidis vaid kaheksa ettevõtet võimaluse toetada riigikogus esindatud viit suuremat erakonda. Toetajatest pooled andsid raha Isamaaliidule.

Üks Isamaaliidu toetajaid, ASi Sylvester nõukogu esimees Mati Polli ütles, et nende eesmärk on toetada parempoolset maailmavaadet Eestis. Polli lisas, et nad on toetanud kõiki parempoolseid erakondi.

?Kui tahame äriettevõtluses ka edaspidi edukalt jätkata, siis seda pole võimalik teha vasakpoolses riigis,? lausus Mati Polli.

Küsimusele, miks nad tänavu just Isamaaliitu 100 000 krooniga abistasid, vastas ta taas põhjendusega parempoolse ilmavaate toetamisest.

Kui välja jätta ESS Grupp ja ESS Eesti, kes eri aegadel on kopsakate rahasummadega toetanud Eesti mõistes nii parempoolseid, vasakpoolseid kui tsentris olijaid, siis tänavu torkab ses suhtes silma ka AS Hotronic.

Jaanuaris annetas Hotronic Isamaaliidule 92 000 krooni, toetades samas iga kuu 12 000 krooniga ehk poole aasta jooksul kokku 72 000 krooniga ka Eestimaa Rahvaliitu.

Hotronicust öeldi, et ainsana kommenteerib nende poolt erakondade toetamist Andrus Prous, kes oli aga eile seotud mitmete nõupidamistega, mistõttu ei õnnestunud tema kommentaari saada.

Laiemalt korvpallimeeskonna ülalpidajana tuntud Hotronicu abi erakondadele on seda arusaamatum, et ettevõttel endal oli 1. augusti seisuga enam kui 800 000kroonine maksuvõlg.

Erakonniti väga erinev on eraannetajate osalus. Kõige pikem on eraannetajate nimistu Reformierakonnal ja seda juhivad Lõuna-Eesti ettevõtjad Veljo Ipits ja Neinar Seli, kes küll nüüd on rohkem tegev riigikogu liikmena. Erakordne on seejuures rahandusminister Siim Kallase nõuniku Rain Rosimannuse annetamissoov ? juba vähemalt aasta otsa on tema igakuised toetussummad olnud vahemikus 2000?7000 krooni.

Isamaaliidu suurim eraannetaja on Mari-Ann Kelam 45 000 krooniga, mis on aga ilmselt seotud tema abikaasa Tunne Kelami presidendikampaaniaga, mille Isamaaliit ise luhtas.

Mõõdukaid on tänavu eraannetustega abistanud üksnes samasse erakonda kuuluvad riigikogulased ja keegi müstiline ?minister?, kes on ilmselt samastatav Toomas-Hendrik Ilvesega. Kirjutamata kodukorra järgi annetavad nad igaüks 500 krooni kuus.

Sama teed on läinud Keskerakond, kelle annetused on aga kaks või kolm korda suuremad ? keskelt läbi 1300?1800 krooni kuus. Keskerakonna puhul paistab silma see, et erakonna liider Edgar Savisaar ja tema alaline oponent Siiri Oviir, kes mõlemad elavad suhteliselt jõukalt, ei ole annetajate nimekirja sattunud.

Rahavaliidu jõukaim eraannetaja on riigikogu liige Villu Reiljan.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:49
Otsi:

Ava täpsem otsing