Torm ja põud nurjasid saagilootused

23. august 2001, 09:31

Kuigi põldudel kestab viljakoristus, jäävad teraviljasaagid põllumehe igaveste vaenlaste tormide, vihma ja põua tõttu kehvapoolseks, kirjutab Vooremaa.

Kui rukis ja talinisu on praeguseks koristatud, siis odra ja kaera koristus veel jätkub ning need tööd võivad kesta kaks kuni kolm nädalat kauem kui tavaliselt.

Jõgeva ettevõtete TOP 2000 parimaks põllumajandusettevõtteks tunnistatud aktsiaseltsis Adavere Agro lõpetati möödunud nädalal rukkilõikus. 'Viljakoristusega on lood nii kehvad, et ei taha üldsegi rääkida,' lausus eile pahuras tujus Adavere Agro peaagronoom Jüri Smitt.

Juhatuse esimees Hannes Alusalu oli aga valmis asjaolusid täpsemalt selgitama: 'Kevadepoolne suvi andis üsnagi head saagilootust. Juulikuine torm põhjustas aga rukki lamandumise, mistõttu tekkisid tõsised koristuskaod. Tänaseks on võetud ka talinisu, mille põldudelt samuti paremat saaki lootsime. Praegu kestab aga odrakoristus, sellest on kolmandik juba lõigatud.'

Enamik teraviljast läheb Adavere Agros tänavu loomasöödaks. 'Varem oli plaanis enamik rukkisaagist müüa, et aga saak lamandumise tõttu viletsaks jääb, tuleb arvatavasti osa saagist kasutada loomasöödaks ja teise osa saame müüa,' rääkis Hannes Alusalu.

Ka ASi Perevara põldudel oli rukis 75% ulatuses lamandunud. Seetõttu oli viljakadu tugevasti üle 10%. Rukist kasvatati 150 hektaril. 'Saime kolm tonni hektarilt ja kõik läheb loomasöödaks. Nisu, mida oli 30 hektaril, oli maha löödud. Saagiks jäi 2,5 tonni.

Vili oli maas ka Mällikvere PÜ põldudel. Kadu on küllaltki suur, umbes 20%. 'Rukki tera jäi väikeseks. Hilise odra teraga võib rahule jääda. Meil on veel üle 200 hektari koristada,' teatas Mällikvere PÜ tegevjuht Meelis Kaljuste.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing