Suurim avalik aktsionär on Toomas Annus

Peep Sooman 27. august 2001, 00:00

Annuse arvates on temast rikkamaid mehi vähemalt sadakond, võib-olla isegi kakssada. ?No mine vaata Puki teed (kallis elamurajoon Pirital ? toim.), seal on sada inimest, kes on maksnud maja ja mööbli eest kokku 5 kuni 10 miljonit krooni ja kellest Äripäev mitte midagi ei tea,? ütleb ta. Tegu ei olevat börsiässadega, vaid inimestega, kellel suurtes Eesti ettevõtetes suured osalused.

Annus leiab, et ehitusärist välja pole mõtet astuda. ?On väga väike tõenäosus, et ma õpin midagi muud tegema paremini kui seda, mida ma praegu teen.?

Annus on aktsionäride edetabelis viimased kolm aastat olnud esinelikus, aastaga on tema portfelli väärtus kasvanud 40 miljoni krooni võrra.

Annuse järel teisel kohal on hotelliärimees, Hansapanga asutaja Toomas Sildmäe 114 miljoni kroonise portfelliga, kuhu kuuluvad vaid Hansapanga aktsiad. ?Minu riskid on suhteliselt madalad, väikeses ulatuses ka keskmised,? hindab Sildmäe oma investeeringuid. ?Minu aktsiaportfell on suhteliselt pikaajaline, juurde pole ma ostnud, eriliselt pole müünud ka,? räägib Sildmäe Hansapanga asutamisest saadik arvel olnud aktsiatest. Väärtpaberid on kahe sajaprotsendiliselt Sildmäele kuuluvate aktsiaseltside Sencel ja Martlet nimel. Sildmäe on varem öelnud, et ettevõtete nimel aktsiate hoidmine pole olnud taotluslik, vaid nii on lihtsalt välja kukkunud.

Aktsionäride edetabelist on kadunud eelmisel kahel aastal esikohal figureerinud Marcel Vichmann ? endine Hoiupanga peajurist, kes tänu seaduste väänamisele sai paljude arvates ebaõiglaselt üle 200 miljoni kroonise Hansapanga aktsiapaki omanikuks. Aktsionäride tabelist rääkides hakkab Tabasalu külje all rikaste elupaigana tuntud Lucca külas elav Vichmann kõva häälega naerma. ?See on teile kodune ülesanne, kuhu Hoiupanga Töötajate AS (Vichmanni kontrolli all olev ettevõte, millele aktsiad kuulusid ? toim.) kadunud on,? ütleb Vichmann neljapäeva keskpäeval. ?Tegelikult on seis sama mis eelmisel aastal, mitte midagi ei ole muutunud, aktsiad kuuluvad ikka HTASile, ka minu seosed firmaga on samad mis mullu,? teatab Vichmann. Siiski ei ole Hansapanga aktsiaraamatus enam märkiga Vichmanni kümneid kordi lehtede esikaantele toonud Daiwa afääriga kuulsaks saanud skandaalsest ettevõttest.

Ajakirjanduses on spekuleeritud, et Vichmann müüs aktsiad, et osta Edelaraudtee.

Alles reede pärastlõunal helistab Äripäeva toimetusse Vichmanni nimel suhtekorraldaja Meelis Kubits ja teatab, et tegelikult kuulub Vichmanni kontrollitavale HTASile siiani 1 177 000 Hansapanga aktsiat, ainult et need on peidetud ühe tuntud Eesti investeerimispanga kliendikontole. Kui Kubitsa jutt tõele vastab, oleks Vichmann oma 187 miljoni kroonise portfelliga juba kolmandat aastat aktsionäride tabeli eesotsas.

Stabiilselt esikümnes on Jüri Mõisa eksabikaasa Tiina Mõis, esimest korda on esikümnest välja langenud Hansapanga asutaja, investeerimispankur Rain Lõhmus.

Tänavu on aastase vahega esikümnes taas endise Norma Grupi, praeguse NG Investeeringute omanikud Jüri Käo, Indrek Vanaselja, Andres Järving ja Enn Kunila. Veel mahuvad kümne suurema aktsionäri hulka Hansapanga asutajad Heldur Meerits ja Hannes Tamjärv ning ehitusfirma Merko teine suuraktsionär Tõnu Toomik.

Kui eelmisel aastal olid ligi pooled aktsionärid TOP 100s itaallased, siis tänaseks on nad kõik kadunud. Põhjus on lihtne ? tabel on koostatud seisuga 1. august 2001, selleks ajaks oli aga juba Pro Kapitali aktsiatega kauplemine peatatud.

Kui eelmisel aastal oli enam kui 20 miljoni krooni aktsiaportfelli omanikke kõigest üksteist, siis käesoleval aastal lõpetab ?20 miljoni rivi? Merko ehitusdirektor Ott Kikkas alles 22. kohal.

Äripäev koostab Eesti börsiettevõtete eraisikutest aktsionäride edetabelit viiendat korda.

___________________________________________

Vt. ka tabelit:Eraisikust aktsionäride TOP 100

Toomas Annus, Tiina Mõis ja Tõnu Toomik
neljandat aastat esikümnes

15 000 kaubeldavate ettevõtete omanikku

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing