Investeeringulembus Hiiumaa moodi

Mare Ellen 29. august 2001, 00:00

Kogu Eesti vajab investeeringuid. Hiidlased peaks rõõmustama, sest Käinasse on rajamisel esimene saepuru-turba kuivsügavallapanul seafarm Eestis. Investeeringu esialgseks maksumuseks on 26 miljonit krooni, planeeritud 5500 seakoha ja aastatoodanguga 18 000 kärssnina, sigala rajajateks soomlased.

Kuid Soome investeerijad on kohalike elanikega kimpus. Hiidlastel on meeles omaaegne Sõpruse kolhoosi sigala, haisev Käina ja Jausa laht, joogivee vedu tsisternidega. Siit hirm haisu ja avariist või läga hoolimatust veost tekkida võiva pinnaveereostuse ees. Ka ähvardab võimalik kinnistute hindade odavnemine ?tänu? sigala naabrusele. Lähimad elumajad jäävad sigalast 200 meetri kaugusele.

Soomlaste sõnul välistab reostuse saepuru ja turba kuivsügavallapanu. Kõnealuse ala kohta on tehtud kolm põhjalikku ehitusgeoloogilist uuringut, mis näitavad, et paksu savipinnase tõttu on virtsa sattumine põhjavette välistatud. Käina vald saaks sigalast kasu eelkõige tänu töökohtadele. Samuti saavad talunikud tööd sigalale teravilja kasvatamisel, talvel metsa tegemisel, praegu poolkasutult seisev veski vilja jahvatamisel.

Läga laotamiseks vaja minevat maad saaks soomlased rentida või viia sõnniku talumeeste põldudele, kes neile sööta kasvatavad.

Sigalaomanike sõnul on asjaajamine Eestis kaua aega võttev, sellest tingitud ebakorrektse asjaajamise tõttu on asi praegu halduskohtus. Nii vallavalitsust kui sigalaomanikke ootavad trahvid.

Muidugi peab tegutsema korrektselt, kuid kõige uue juba eos välistamine ei too kasu, pigem peaks eestlased võtma ?järeleaitamistunde? investeerimissõbraliku mikrokliima loomise oskuste osas, muidu on oht jäädagi virelema ?kodukootud? ettevõtluse otsas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing