Petukirjade uus laine

Katrin Kurss 29. august 2001, 00:00

Nii algavad kirjad, mis teadmata põhjusel tundmatutelt adressaatidelt meie postkasti, e-aadressile või faksile laekuvad. Päritolumaana lisandus paar nädalat tagasi kuulsatele Nigeeriale ja Lõuna-Aafrika Vabariigile Kongo.

Kirjade stiil on äärmiselt aupaklik, ent keel ja grammatika kohati vigased. Lugu, mida neis jutustatakse, on uskumatu, kuid liigutav.

Kirjas jõuab jutt reeglina ühel või teisel viisil rahani. Dr Smith Johnson näiteks jättis pärast presidendi atentaati enda kätte hoiule relvade ostmiseks mõeldud 35,5 miljonit dollarit, mida ta ise keerulise poliitilise situatsiooni tõttu Lõuna-Aafrikast välja viia ei saa, kuid on nõus seda abipakkujaga jagama.

Avaldades tunnustust kirja saaja juhiomadustele ja investeerimiskogemusele ning lubades edasistelt tehingutelt kopsakat intressi, soovib Johnson kanda raha adressaadi pangaarvele. Kuidas see täpselt toimub, saab teada, kui võtta ühendust kirjas toodud numbritel.

ASi Vilma nõukogu esimeest Arnold Kimberit on petukirjadega pommitatud iseseisva Eesti algusest peale. Varem tulid kirjad postkasti, nüüd on hakatud kasutama e-posti.

Kimber on täheldanud, et kirjad saabuvad periooditi ? mõnda aega on vaikus ja siis tuleb lühikese vahega mitu. Viimati sai Kimber lausa kolm kirja korraga.

Politsei pressiesindaja Indrek Raudjalg ütles, et mõned asutused sedasorti kirju aeg-ajalt saavad, aga mingeid ilmseid tendentse sellest ei nähtu. Samuti ei saadeta neid ka nii massiliselt, et igaüks juba teaks, kuidas toimida.

Raudjalg soovitab saajal kiri lihtsalt minema visata. ?Nende suhtes kriminaalmenetluse algatamine on tulutu, sest riikidega, kust need tulevad, on koostöö väga keeruline,? ütles Raudjalg.

Politsei pressiesindaja sõnul oli juhtumeid, kus inimesed kirjapetturi õnge läksid, viimati 90. aastate alguses.

Kirja autorid mängivad inimeste edevusele, nimetades neid suure ärikogemusega usaldusväärseteks isikuteks ning lubades tulevikus sisse seada pikaajalised ärisuhted.

Interneti levik on teinud kirjade levitamise lihtsamaks ja odavamaks, sest ära jäävad kulutused paberile, ümbrikule ja markidele. Väidetavalt Lõuna-Aafrika Vabariigist saabunud e-kirja võib valmis kirjutada kes tahes.

Arvutiasjatundja Peeter Marvet ei kujuta ette, et keegi neid kirju tõsiselt võtaks. ?Mõningase edu tagab laialisaadetavate kirjade suur hulk, sest ikka leidub inimesi, kellel igapäevaelus jääb puudu tunnustusest ja keda viisakas pöördumine heldima paneb,? ütles Marvet.

Sarnast ärimudelit kasutatakse Marveti sõnul mujalgi, näiteks pakutakse võimalust avaldada oma andmed prestii?ikas almanahhis või võita kopsakas auhind. Selliseid kirju tuntakse maailmas Kelmus 419 nime all, tulenevat vastavat numbrit kandvast kriminaalkoodeksi paragrahvist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing