Digikaamera pilt otse veebilehele

30. august 2001, 00:00

Kui varem piisas pildistamiseks vaid vaid sobiliku objekti leidmisest ja nupule vajutamisest, siis Soligori uus minikaamera MC-30 on teinud pildistamise ka sõna otseses mõttes kergemaks kui varem. Miniatuurne, lillakas plastmasskestas digitaalkaamera kaalub patareideta vaid 38 grammi.

Kaalule sarnaselt on muljetavaldavad on ka uue minikaamera muud mõõdud: 125×33 ×24 millimeetrit. Seega on kärbeskaaluline digitaalkaamera on veidi suurem kui tavaline markerpliiats, mida ta ka oma välimuselt meenutab, omades suurt plastmassist vööklambrit ning pisemat klambrit taskus kandmiseks.

Aparaadi juhitakse kahe nupu kaudu, neist üks on kaamera taga ja teine, päästikuna toimiv, digikaamera ülaosas. Kaamera tagaküljel on ka pisike vedelkristallekraan, millelt näeb pildistatavate kaadrite arvu ja kasutusel oleva funktsiooni tüüpi. Digitaalkaamera töötab kahte AAA tüüpi 1,5 voldise patareiga ja on üpris energiasäästlik, ühe patareikomplektiga on võimalik pildistada enam kui kümme kaameratäit pilte.

Piltide saamiseks kasutab Soligor minikaameras 53kraadise vaatenurgaga C-MOS digitaalset videosensorit, mis ei meenuta tavapärast fotoobjektiivi, vaid pigem nööpnõelaauku, olles nii tunduvalt väiksem kaamera peal olevast pildiotsijast. Sellise objektiivi kasutamine võimaldab vähendada nii kaamera kaalu kui ka selle hinda. Imepisike objektiiviga pildistamisel on aga ka omad miinused ? objektiiv on kaamerat hoides sõrmedele üsna lähedal ja pildistamisel tuleb olla tähelepanelik, et mitte oma sõrmi objektiivile ette jätta.

Väike objektiiv ning kaamera tagasihoidlikud mõõdud dikteerivad ka oluliselt piltide kvaliteeti ning kaamerasse salvestatavate fotode hulka. MC-30 abil on võimalik maksimaalselt teha VGA-formaadis pilte resolutsiooniga 640×480, neid mahub kaamera mällu 26. Kesisema kvaliteedi puhul on pilte võimalik teha kuni sadakond.

Hoolimata pisikestest mõõtmetest on Soligori minikaamerat lisaks tavapärasele pildistamisele võimalik kaasasolevat tarkvara kasutades edukalt kasutada veebikaamerana. Nii saab minikaamerat äri või puhkusereisile kaasa võttes pidada interneti vahendusel edukalt näiteks videokonverentse või suhelda sõprade ja tuttavatega. Kaamerana kasutamist lihtsustab oluliselt fotoaparaadi komplekti kuuluv väänatavate jalgadega lauastatiiv, mille abil ei teki probleeme aparaadi fikseerimisega soovitud asendisse. MC-30ga on võimalik filmida ka lühikesi fotodest koosnevaid videolõike, videore?iimis võib aparaat sekundis teha 9, 20 või 30 fotot.

Kaamera suuremate puudustena võib välja tuua võrgutoite puudumise ning objektiivi vähese kaitstuse. Piisab vaid mõnest purust ning objektiivi puhastamisega tekib tõsiseid probleeme.

Ette võib heita ka piltide tagasihoidliku kvaliteeti, kuid arvestades kaamera mõõtmeid ning tema tegelikke kasutuseesmärke, pole siiski tegu väga suure puudusega. Seega pole vajadust ka kaamera mõõtmeid ja kaalu asjatult suureks ajava välklambi järele.

Mingist erilisest joonistusvõimest on Soligori ja ta väikse objektiivi puhul raske rääkida, aga mõnel pildil on teravus täiesti olemas. Valge balanssi seadmiseks on tal sees pisike aju olemas ja lihtsamate asjadega tuleb täitsa toime. Kontrastsed pinnad säritab ta enamasti kõvasti üle.

Piltide kvaliteet on siiski ebaühtlane. Pildid on vahel igati kenad, vahel aga kisuvad täiesti puusse. Hämaras valguses kaamerat väristades tulevad pilti sisse triibud, aga kohati juhtub sama ka statiivilt ja valges pildistades, mis on üsna kummaline. 640×480 resolutsiooniga pildid muutuvad pärast pilditöötlusprogrammi Photoshopiga ülekäimist internetis täiesti vaadatavaks.

Veebikaamera töötab Soligor ilusasti, kuigi veidi oli probleeme kaasas olnud tarkvaraga. Tarkvaras on olemas võimalused kaamera pildi otse internetti ülekandmiseks, aga abifailis on klausel, et need funktsioonid võivad mitte töötada ja nad tõepoolest ei tööta. Küll aga hankisin ma internetist endale tasuta webcami vabavara ja sellega läks asi kenasti käima.

Kokkuvõttes on tegu päris imepärase mänguasjaga, mille taolist pole varem näinud. See ei ole tööriist, aga vaba aja piltide või mingite vajalike hetkede tabamiseks sobib Soligor ideaalselt. Aina rohkem vajatakse pilte, mille kvaliteet ei ole nii tähtis ja mis paberile kunagi ei jõua ? viimaste tarbeks on MC-30 ideaalne vahend.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing