Oleg Lvovi süüdistuseks jääb maksude varjamine

Virkko Lepassalu 30. august 2001, 00:00

Süüdistuse peamine raskus asetub Lvovi kaaskohtualusele, ärimees Aleksandr Klepatsile, ehkki politsei põhihuvi on kogu aeg keskendatud Lvovile.

Nagu 1930ndate USA tuntud ristiisa Capone?i, kahtlustas politsei ka Oleg Lvovi seotuses mitme mõrvaga. Viimased kaks aastat on ta olnud keskkriminaalpolitsei kabinettide tihe külaline. Ühtegi kaalukat paragrahvi ei suudetud tema süüdistusse lisada, ent Lvovi ärivõrgustik on seoses tiheda jälitamisega varemeteks muutunud.

2000. a novembris sundlikvideeriti äriregistri andmetel üks tema viimaseid firmasid, N. L. Import & Export Eesti AS. See tegeles kardinate, markiiside jms tootmisega ja kujutas endast samanimelise Rootsi ettevõtte haru.

Pankrot tabas mullu ka Venemaale bensiinijaamu ehitavat ASi Astera Grupp. Ametlikku käivet firmal pole, mitteametlikult võib see küündida kümnete miljonite kroonideni. Palk liikus seal valdavalt ümbrikutes, selgitas üks firmast võlga väljanõudev inkassotöötaja.

Viimastel aastatel, mil Lvov politsei vahet käis, jäid Venemaale kinni miljonid kroonid ettevõtte raha ja Astera jäi omakorda võlgu Eesti lepingupartneritele.

OÜ Incure Inkasso proovis ühe Võru firma palvel mõnesaja tuhande kroonist võlga sisse nõuda, kuid loobus, sest ettevõtte majandusseis oli lootusetu.

Maksuametile jäi Astera Grupp koos viivisega võlgu ligi 3,7 mln krooni.

Ainsana Lvoviga seotud ettevõtetest ilmutab elumärke umbes 1,5 mln kroonise käibega kalatöötlusettevõte OÜ Reperte, mille asutajate hulka kuulub ka allilma kassahoidja Nikolai Tarankov.

Nimetatud firmadega on Lvov otseselt seotud, lisanduvad ärid, milles ta osaleb variisikute kaudu.

Kui keskkriminaalpolitsei 1999. a lõpus turske, prillidega Lvovi äritegemisest eemale tõmbas, lootsid korravalvurid tõestada tema seose Keskturu juhi Vadim Poli?t?uki tapmiskatsega. Postimehe andmetel oli Poli?t?uk hakanud isepäiselt käituma ega arvestanud kalakaupmees Lvovi ärihuvidega.

Ka avastas politsei, et Lvov on andnud liikluspolitseile altkäemaksu. Selle eest mõistis kohus ta tingimisi paariks aastaks vangi.

Praeguse maksuvarjamise paragrahviga riskib Lvov kõige enam aastase vanglakaristusega. Politsei töötas viimased 7-8 kuud Lvovi asjas tühikäigul. Maksupettuse kaart oli neil taskus aasta algusest peale ning uudisteagentuurid teatasid sellest tänavu märtsis.

?Süüdistust täiendati 2000. aasta mais vaid mõne detailiga,? vahendas politseiameti pressiesindaja Indrek Raudjalg keskkriminaalpolitseinike sõnu.

Avalikkus jäi seoses ajakirjanduses avaldatud artiklitega, kus Lvovi seostati otse Poli?t?uki tapmiskatsega, ootama uusi, rängemaid süüdistusi.

Lõpliku süüdistuse järgi avasid Oleg Lvov ja Aleksandr Klepats maksuvabale firmale United International Insurances arved Ameerika Balti Pangas ja Krediidipangas. ?Oleg Lvovi ja Aleksandr Klepatsi saadud tulu oli umbes 2,4 mln krooni,? vahendas Indrek Raudjalg. Selle raha eest lasid mehed, nagu süüdistuses väidetakse, Meriväljale maja ehitada, kus Lvov elab.

Selles majas vahistaski keskkriminaalpolitsei mõlemad mehed 1999. a lõpus, et nad siis Eesti kohtupraktika suurima, 820 000kroonise kautsjoni vastu vabaks lasta.

Praeguseks on maksuamet vormistanud meeste vastu 637 040kroonise tsiviilhagi, et 2,4 miljonilt kroonilt tulumaks kätte saada. Merivälja maja on hagi tagamiseks arestitud.

Allilmaga lävivate isikute sõnul kavatseb Lvov end kohtus kaitsta väitega, et raha ei võtnud offshore-firma arvelt välja mitte tema, vaid Klepats, mis on ka tõestatav. Seega loodab Lvov mainitud allikate kinnitusel, et kui üldse, mõistab kohus süüdi Klepatsi. Nii pääsevad mõlemad vanglast.

Merivälja maja on ettenägelikult vormistatud kolmanda isiku nimele. Lisaks apelleerib Lvov asjaolule, et 2,4 mln krooni päritolu on tõestatav.

Peale ohu saada oma patrooni eest süüdi mõistetud, jälitavad Lvovi paremat kätt Aleksandr Klepatsi kaks ohtu: halvenenud tervis ja autoriteedi langus. Südamehäirete üle kaebavale Klepatsile vaatavad kaasvõitlejad viltu umbes 10 mln kroonise luhtunud investeeringu pärast.

Samas hinnatakse Klepatsi targaks meheks. ?Juhul kui ta on allilmas, võib teda seal pidada üheks intelligentsemaks,? formuleeris ettevaatlikult üks teda lähedalt tundev allikas.

Lvov ja aeg-ajalt Dvigateli staadionil jalgpalli taguv Klepats on käsikäes äri ajanud kogu praeguse iseseisvusaja.

Nagu ka Aleksandr Klepats, keeldus Lvovi advokaat Tiit Vajak kommentaaridest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing