Jüri Mõis: Pro Kapital börsile põhimõtteliselt ei sobi

Inno Tähismaa 30. august 2001, 09:29

Hansapanga asutaja ja pikaaegne juht, endine siseminister ja Tallinna linnapea, Isamaaliidu juhatuse liige Jüri Mõis ütles, et Pro Kapital küll börsile ei sobi, aga börsilt tagandamise osas lähevad tema vaated börsi omadest lahku.

Olete varem põhjendanud oma poolehoidu Pro Kapitali tegevusele sellega, et esindate Eesti äriringkondade huve. Nüüd on börs leidnud PK tegevuses mitmeid börsi reglemendi ja seaduse rikkumisi, kas siis äriringkonnad on huvitatud seaduserikkumistest?
No eks noteerimiskomisjon esindab ikka rohkem äriringkondade huve kui mina. Neil on infot rohkem.
Minul on teine nägemus tõlgenduste osas, mida börs tegi. Räägitakse püsivatest ja korduvatest rikkumistest, samas pole Pro Kapitali kunagi karistatud. Tavaliselt mõeldakse korduvate rikkumiste all seda, kui tegemist on pidevate karistustega.
Teine asi on see, et ettevõtte tegevuse eest on vastutav finantsdirektor. Nüüd on direktor vallandatud ja asja asutud lahendama positiivses suunas. On selge, et Ernesto pole midagi tahtlikult teinud, asja on 3 aastat ajanud Ilona (Saari). Millegipärast nähakse süüdlasena Preatonit.
Küll tuleb olla nõus noteerimiskomisjoni otsusega ses osas, et sellise profiiliga ettevõte ei ole õige börsiettevõte. See on ikkagi ni?iettevõte, mille osanikud on Itaalia ja ?veitsi ärimeeste kitsas grupeering.
Olen nõus, et Pro Kapital põhimõtteliselt ei sobi börsile. Aga kui kord oli otsus tehtud selle ettevõtte aktsiate noteerimiseks, siis tuleb seda arvestada.

Samas ütles börsi juht Gert Tiivas eile, et börs on korduvalt mitme aasta jooksul Pro Kapitaliga suhelnud, aga see pole lihtsalt välja paistnud.
Varsti on terve ülevaade väljas, eks sealt selguvad üksikasjad.
Küsimus on ikka selles, et kui on olnud püsivad ja kestvad rikkumised, siis oleks sellest olnud pidevalt juttu.

Samas võib ka autojuht saada politseinikult mitmeid hoiatusi enne kui karistus tuleb.
See ei loe, loeb ikka register. Nii on Hansapank ja Fakto saanud karistusi. Olen kindel, et merkol on võimalik leida 9 asja tagantjärgi, mille vastu nad eksinud on.
Börsil tuleks võidelda tegevjuhtkonnaga, aga seda millegipärast teha ei taheta.

Milles see tegevjuhtkonnaga võitlemine väljenduks?
Väljendub selles, et näiteks Saari kohta pole börsil ühtegi süüdistust, küll aga võideldakse Preatoni vastu.

Börs on ikka tegelenud rohkem Pro Kapitali kui ettevõttega, juhtkonna tegevuse jälgimine on olnud Pro Kapitali nõukogu rida.
Jah, tõsi on, et tegeldud on Pro Kapitali, mitte isikutega.

Mida ise teeksite praegu Preatoni asemel, kas ütleksite ka, et: olen Eestis pettunud ja see riik mind enam ei huvita?
Mind on tehtud küll siin Preatoni kaitsjaks, aga ega ma tema ärist suurt ei tea. Olen temaga lihtsalt teretuttav.
Olen väljendanud arvamust, et aktsionäride ja investoritega tuleb osata käituda. Nüüd on ühe Alpi nõlva, üks nõlvatäis investoreid üles ärritatud.
Minu arvates oleks tulnud jätta see Pro Kapitali aktsionäride otsustada, mis hinnaga ja kuidas on tehinguid tehtud. Võtame näiteks Hansapanga- kujutame ette, et Hansapank pole teatanud 9 oma halvast laenust, Ühinenud Meireidele ja Lactole ja selle eest on finantsjuht vallandatud. Kas siis võetakse Hansapank börsilt ära. Kas see on loogiline?
Tõsi, võib öelda, et Pro Kapital pole Hansapank. Võib öelda, et tema sattumine börsile oli eksitus. Sellega olen nõus.

Millega praegu tegelete peale osalemise Tallinna volikogu töös?
Ma ei plaani praegu kella kaheksast viieni tööd mõnes asutuses. Tegelen oma isiklike asjadega, millega pole olnud paar aastat õieti aega tegeleda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing