Eesti ei ole ainult koorilaul ja käpikud

Daisy Järva 31. august 2001, 00:00

Holland on tulpide maa, Norral on fjordid, Kreeka ja antiik on lahutamatud. Prantsusmaal on suurepärased veinid ja köök, Hispaanias särab lõunamaa päike. Suurepärase turunduse tulemusena teab kogu maailm, et Iirimaa on roheline.

Soome on tuhande järve maa, kus elavad jõuluvana ja muumid. Soomel on Sibelius, Alvar Aalto, Paavo Nurmi ja Mika Häkkinen. Soomel on Nokia, Marimekko ja Kone liftid.

Juba praegu, paar kuud enne kui film Harry Potterist kogu maailmas ekraanile paisatakse, nõuavad hardunud fännid Inglise reisikorraldajatelt tuuri Harry Potteri radadel.

Juba tükk aega otsib Eesti oma märki, neid sümboleid ja märksõnu, mis meid kõiki ühendaksid ning Euroopa ?vaprate ja ilusate? seas eriliseks teeks.

Me oleme väikesed ja tublid, meil on kolm lõvikutsikat riigivapil, meil on ristirüütlite ja hansalinna kultuur, kirev ajalugu, kaunis ja puutumatu loodus, oleme kõrgelt haritud ja ambitsioonikad. Tänu Edgar Valterile on meil oma Pokumaa.

Meil pole vaja otsida värve, millega teistest erineda. Meil on sinimustvalge, mis 1884. aastal sisse pühitsetud Otepääl, meil on suitsupääsuke ja rukkilill ja tammepuu, mida juba iidsetest aegadest pühaks peame. Meil on geenitehnoloogia ja internetivalitsus. Eesti ei ole vaid koorilaul ja käpikud. Oleme osa globaliseeruvast maailmast, kus oma roll täita (äri)kultuuril, keskkonnal, identiteedil, kvaliteedil ja väärikusel.

Aga mida meist siis õigupoolest teatakse? Eesti on osa Balti vabariigist, mille pealinn on Riia. Eesti on osa Balti liitriigist, mille pealinn on Läti... Õnneks teatakse meist enamatki ? rohkem kui Balti tiigrit või eksliidu ?veitsi. Silma torkavad järgmised märksõnad ? Tallinn kui väike Praha, Hansa, puutumatu loodus, reformid, kinnised inimesed, väike rahulik maa, roheline, keskaegne... Ka maailma kõrgkultuuri nautlejad teavad meid ? Arvo Pärt, Neeme Järvi, Erkki-Sven Tüür, Jüri Arrak. Tänu jalgpallile teatakse meid Maltal, Portugalis, Türgis, Hollandis.

Eestil puudub oma propagandaministeerium. Imago ümarlaud, mis Eesti instituudi egiidi all koos käis, ei vajanud institutsioneerimist. Tehti ära tubli eeltöö, kuid see aeg on läbi. Eesti positiivse imago kujundamine eeldab kokkulepet ja koostööd nii riigi, suurfirmade kui ka üksikettevõtjate vahel. Eesti viimine maailmakaardile on võimalik ainult meie kõigi ambitsioonikuse ja visadusega. See on pikk ja pidev protsess.

Turismitööstus ? diplomaatia rohujuure tasandil, on kogu maailmas üks mõjuvõimsamaid propagandakanaleid. Siiani on Eesti turismiettevõtja pidanud ise hakkama saama, korraldanud kümme aastat rahvusvahelist turismimessi Tourest ja meelitanud oma toodetele ostjaid kogu maailmast. Müüa saab ainult seda, mis edukas, positiivselt üllatav, kiiresti arenev, avatud ja sõbralik.

Nädalapäevad tagasi näitasin oma esmakordselt Eestis viibivale Inglise kolleegile vaateplatvormilt Tallinna kaunist siluetti. Inglanna oli siiralt vaimustuses. Siis otsustasime kõrvalasuvasse suveniiripoodi sisse põigata. Sisse astudes vaatas meile vastu ei keegi muu kui George W. Bush ise, ainult et matrjo?ka kujul. Miks te siin Bushi müüte, vaatas inglanna mulle küsivalt otsa. Bushi müüme selleks, et kiiremini NATOsse saada... Õnneks on inglastel huumorimeelt. Nii me kõndisimegi Olematusse Rüütlisse kohvi jooma.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing