Eurotööstused on mahajääjatele

Kristina Traks 31. august 2001, 00:00

Täna kogunevad suuremate piimatööstuste juhid põllumajandusministeeriumi töötajatega ajapikenduse küsimust arutama. Järgmisel nädalal on samal teemal põllumajandusministeeriumis nõupidamine kalatööstuste esindajatega. Piima- ja kalatööstused peavad hügieeninõuded täitma ehk eurokõlbulikud olema 2002. aasta 1. jaanuariks, kuid praeguseks eurotunnustuseta ettevõtted avaldavad survet selle tähtaja pikendamisele.

Põllumajandusminister Ivari Padar ütles, et praegu ei ole mingit otsust vastu võetud, kas pikendada tähtaegu või mitte. ?Praegu arutame eri variante ja sügisel vaatame, kas ja kellele mööndusi teeme,? rääkis Padar. ?Minu seisukoht on, et me ei tohi teha liiga neile ettevõtetele, kes on juba vajalikud investeeringud teinud.?

Padari sõnul soovivad ajapikendust eelkõige kalaettevõtted.

Kalaliidu tegevdirektori Valdur Noormägi sõnul on tõesti tehtud ettepanek pikendada hügieeninõuete täitmise tähtaega aasta võtta ehk 2003. aasta alguseni. ?Kalaettevõtted teevad remonti juulis-augustis ning sellepärast me palumegi pikendust,? Noormägi. Tema sõnul on praegu eriti hädas madala rentaablusega konservitootjad, nagu Hiiu Kalur, Maseko ja Hako.

Noormägi sõnul ilmselt mingi ajapikendus siiski tuleb, praegu pole vaid veel selgeks vaieldud, kas see tuleb tervele sektorile või ettevõtetele nimeliselt.

Hiiu Kaluri juhatuse esimehe Toomas Kõuhkna sõnul on konservitööstusel praegu juba palju rohkem võimalust pangast laenu saada kui aasta tagasi. ?Eelmisel aastal olid kõik kahjumis, nüüd aga tulevad juba kasumid,? ütles Kõuhkna. ?Sellepärast ongi vaja ajapikendust.?

Kõuhkna sõnul on Hiiu Kaluril vaja euronõuete täitmiseks investeerida üle 10 miljoni krooni ning osa sellest summast üritab ettevõte saada SAPARDi programmist.

Põlva Piima juhataja Aivar Häelmi sõnul kaalutakse ajapikenduse varianti neile ettevõtetele, kes suudavad tõestada, et nad soovivad ka edaspidi toota.

?Me oleme küll selliste võimaluste kaalumise peale ärritunud,? ütles Häelm. ?Oleme teinud kõik investeeringud arvestades praeguse tähtajaga ning nüüd need, kes pole midagi teinud, saavad ajapikendust ja võimaluse, et SAPARDi programmist neile pool investeeringut kinni makstakse.?

Piimaliidu juht Neeme Jõgi ütles, et ajapikenduse andmine mahajääjatele on sigadus. ?Kui on kõigile öeldud, et reeglid on sellised, siis ei tohiks neid poole pealt muuta,? märkis Jõgi. Tema sõnul võib aga kuluaarivestluste põhjal küll praegu öelda, et tähtaegu pikendatakse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing