Sonera ? 3G avantüüri ohver

Peeter Koppel 31. august 2001, 00:00

Sonera on tuntud kiire laienemise tõttu.

Enamik firma 2000. aasta 2,057 miljardi euro (32,185 mld krooni) suurusest käibest tuleb mobiilsidest (54). 28 protsendiga järgnevad fiksliinid ja andmeside, 10 protsendiga meedia ja uued teenused, 8 protsendiga varustuse müük ja muud operatsioonid.

Sonera turuosa Soome GSM-mobiilside turul küünib 60 protsendini, firmal on 2,3 miljonit mobiilsideklienti.

Sonerale on Soome mobiilsideturg kitsaks jäänud, mistõttu firma pakub GSM-teenuseid kuues riigis. Firmal on 2000. aasta lõpu seisuga üle 13 mln kliendi. Sonera on hankinud koos partneritega Saksamaal, Itaalias, Hispaanias ja Norras kolmanda põlvkonna mobiilside litsentsid. Nendel turgudel on kokku 180 miljonit potentsiaalset klienti.

Uute teenuste pakkumiseks on Sonera loonud eraldi tütarfirmad, mille avalikuks muutmisele on jalgu jäänud aktsiaturu madalseis. Sonera SmartTrust Ltd tegeleb e-kommertsi ja andmeside turvalisuse lahendustega.

Sonera Zed on meelelahutus- ja informatsioonisuunitlusega mobiilportaal ning m-kommertsteenuste osutaja. Firma tegutseb Soomes, Saksamaal, Itaalias, Inglismaal, Türgis, Hollandis, USAs, Filipiinidel ja Singapuris, kus 107 miljonit mobiilikasutajat on potentsiaalsed kunded.

Sonera Plaza Ltd on Soome juhtiv internetiteenuste pakkuja, kellel oli möödunud aasta lõpus umbes 239 000 klienti ja 1,5 miljonit külastajat kuus. Firma plaanib arendada Sonera Plaza juhtivaks internetikeskuseks, kus on ühendatud e-kommertsi, internetipanganduse ja finantsteenuste ning meedia ja meelelahutuse võimalused.

Sonera on suuromanik ka kolmes Balti telekommunikatsioonifirmas ? Eesti Telekomis (24,5), Läti Lattelekomis (44,1) ja Leedu Lietuvos Telekomases (30), kus kokku on 2,4 mln klienti.

Sonera on viimasel ajal sattunud raskustesse seoses kiire laienemisega, mis pole raha tagasi toonud, ning telekommunikatsioonisektori raske olukorraga krediidi- ja aktsiaturgudel, kus Sonerat peetakse üheks ?mustaks lambaks?.

Firma omab olulist osalust ka Deutsche Telekomis, mille ta on saanud kahe USA mobiilside operaatorfirma müügist Deutsche Telekomile aktsiate vahetuse teel. Osa Deutsche Telekomi aktsiaid on juba müüdud ning firma on lubanud, et aktsionäride lepingus ettenähtud tähtaegade möödumisel müüakse kogu osalus firmas, alandamaks Sonera suurt võlakoormust.

Sonera on võtnud endale raskelt saavutatava eesmärgi alandada selle aasta lõpuks võlakoormust 1,9 mld euro võrra 2,5 mld euroni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing