Mitu volikogu valis valijamehed ette ära

31. august 2001, 08:16

Mitmed kohalikud volikogud olid riigikogu presidendivalimiste läbikukkumises sedavõrd kindlad, et kinnitasid oma esindaja 21. septembril Tallinnas kogunevasse valimiskogusse juba enne riigikogu istungit, kirjutab Postimees.

Paide linnavolinikud valisid oma volikogu esimehe Andres Jalaku linna presidendivalimistel esindama juba 23. augustil, ootamata ära riigikogus toimunud kolme valimisvooru ega sellele järgnenud parlamendispiiker Toomas Savi otsust valimiskogu kokku kutsuda.

Jalak kinnitas ajalehele Järva Teataja, et teeb oma otsuse alles valimiskasti juures kolme lemmikkandidaadi, Peeter Tulviste, Toomas Savi ja Peeter Kreitzbergi vahel.

Paide volikogu liige Sven Mikser (Keskerakond) ütles, et esindaja ette ära valimine tuli küll mõneti ootamatult, kuid seaduserikkumist ei ole ning puudub ka vajadus volikogu selle otsuse kordamiseks uuesti kokku kutsuda. ?Ma ei usu, et maavanem hakkab seda vaidlustama,? sõnas Mikser.

Vastavalt kohaliku omavalitsuse korralduse seadusele on just maavanem see institutsioon, kes omavalitsuste otsuste seaduspärasuse järgi valvab.

Viljandimaa Pärsti vallavolikogu valis oma esindaja valimiskogusse juba 15. augustil, et mitte hakata hiljem kokku kutsuma erakorralist istungit. Esindajaks sai Reformierakonda kuuluv volikogu esimees Jaan Mätas. ?Ma pole veel otsustanud, kelle poolt hääletan,? ütles ta ajalehele Sakala.

Riigikogu kantselei valimiste osakonna juhataja Mihkel Pilving ütles, et vabariigi valimiskomisjonile ei olnud eilseks laekunud ühestki volikogust otsust valijamehe kinnitamise kohta.

?Tegu on ebakorrektsusega,? ütles Pilving esindajate ülearu varase äravalimise kohta, viidates, et loomulik olnuks valimistega oodata seni, kui riigikogu esimees valimiskogu kokku kutsub ning valimiskomisjon saadab omavalitsustele välja vastavad teatised.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing