Boileri eluiga sõltub tema sisust

Violetta Riidas 03. september 2001, 00:00

Kui keskküttega kortermajades on soojaveeboiler pigem luksus, siis vanemates hoonetes ning eramutes on tegemist ainukese moodusega sooja vett saada. Enne boileri ostmist tuleb täpselt läbi mõelda, palju on vee tarbijaid ning kui palju seda ikkagi kulub. Peale boileri suuruse tuleb vaadata, palju on võimalik hetkel raha kulutada ning millal ollakse valmis jälle uut veesoojendajat ostma.

Eesti turul pakutakse mahuboilereid (boilerid, kuhu külm vesi sisse jookseb ning seal soojendatakse) suurusega 5?3000 liitrit. Nende elektrivõimsus kõigub 0,9?63 kilovati vahel. Veeanumad on kas vasest, roostevabast terasest, emailitud, tsingitud, plastikust või on termose sisepind kaetud securex-kaitsekihiga. Tegemist on mikropoorse mineraalkihiga, mis katab kogu termose sisepinna. Kahekordse kihi paksus on umbes 2 mm. Esimesel kokkupuutel veega imbub vesi aeglaselt kaitsekihti ning neutraliseerub seal, st pH tase läheneb 11-le ning tekib aluseline keskkond. Edaspidi toimub selles kaitsekihis passiveerimisreaktsioon, kus metalli pinnal toimuva mikrooksüdatsiooni abil seotakse veest hapnikku. Securex-kiht jääb kogu boileri eluea jooksul tasakaalustatud olekusse ja kaitseb pinda korrosiooni eest.

Plastikust anumatega boilerid on erinevalt teistest survevabad ning neis ei kasutata anuma kaitseks anoode.

Vasest, roostevabast terasest ja securex-kihiga kaetud anumat ei kaitsta anoodidega, sest need materjalid ei roosteta. Teiste anumate kaitseks kasutatakse magneesium- või titaananoode. Magneesiumanood kulub 1?2 aastaga ja tuleb siis välja vahetada. ACI (anti corrosion intergrale) elektrooniline korrosioonikaitsesüsteem muudab boileri tarbija jaoks korrosioonikaitse seisukohalt aga päris hooldusvabaks.

Madalpingelisel alalisvoolutoitel olev titaananood saab voolu boileri üldtoitest. Kui boiler on vooluvõrgust lahutatud (kahetariifse voolu kasutamisel vaid öiseks kütteks), saab anood toite blokis asuvast akust. Kogu elektroonilise korrosioonikaitsesüsteemi kontrolliks piisab pilguheitmisest elektroonikablokil olevale signaallambikesele (tavaliselt roheline) ? selle vilkumine näitab süsteemi korrasolekut. Magneesiumanoodi korrasolekut saab kontrollida ainult füüsiliselt, st anood tuleb boilerist välja võtta ja vaadata kulumisastet. Magneesiumanoodi eluiga sõltub väga palju vee happelisusest.

Samas tuleb kindlasti meeles pidada, et anoodid ei kaitse katlakivi tekkimise eest vees, vaid ainult anumat ja küttekeha. Kui küttekeha on korpusest isoleerimata, kaitseb magneesiumanood ainult küttekeha. Kui küttekeha on isoleeritud korpusest, kaitseb magneesiumanood ainult termost. Juhul kui küttekeha ja korpuse vahele on lülitatud oomiline takisti, toimub nii küttekeha kui ka anuma kaitse.

Tähtis on ka boileri anuma sisepinda katva emailkihi kvaliteet. Kui enne kuumutusahju saatmist kaetakse boileri anuma sisepind staatilises elektriväljas pulberemailiga, on tulemuseks homogeenne ja veatu emailikiht, mille paksus on ühtlasem kui tavatehnoloogia puhul. Lihtsamalt öeldes ? pulberemailimise kvaliteet on parem kui vedelemailimisel.

Väga oluline on ka boileri isolatsioonikiht, sest boileri ökonoomsus sõltub otseselt selle paksusest. Mida paksem isolatsioonikiht on, seda vähem kulub elektrienergiat hoidere?iimil, st kui etteantud temperatuur on saavutatud ja sooja vett ei tarbita.

Levinud on kolme tüüpi küttekehad:

 • sukelküttekeha ? küttekeha asub vahetult vee sees;
 • pulkküttekeha, mis asub hülsis ? puudub vahetu kokkupuude veega;
 • keraamiline küttekeha, mis asub hülsis ? puudub vahetu kokkupuude veega.

Keraamiline küttekeha kujutab endast umbes 46 mm läbimõõduga keraamilisest materjalist silindrikujulist südamikku, millele on paigaldatud takistustraat. Selline konstruktsioon võimaldab vähendada oluliselt küttekeha pinnalt veele üleantava energiavoo tihedust, vähendades seega küttekeha (hülsi) pinnatemperatuuri ja katlakivi teket hülsi pinnal. Seetõttu pikeneb märgatavalt küttekeha eluiga. Keraamilise küttekeha puhul kaitstakse boileri sisepinda korrosiooni eest elektrooniliselt.

Sukelküttekeha suurimaks ohuks ongi katlakivi teke küttekeha pinnale, mis halvendab soojusülekannet. Kuigi võib väita, et vahetult vees olev küttekeha on efektiivsem, sest soojusülekanne on vahetu. Kuid paraku on see nii ainult seni, kuni küttekeha ei ole kaetud katlakiviga. Sukel- ja pulkküttekeha üleantava soojusenergia erivõimsus pinnaühiku kohta on ca 1,5?2 korda suurem kui keraamilisel küttekehal, aga sellest oleneb siiski küttekeha eluiga.

Boileri suurust valides tuleks ühe inimese päevaseks sooja vee vajaduseks koos du?i all käimisega arvestada umbes 40?50 liitrit. Kui neljaliikmeline perekond kasutab 150-liitrist boilerit ja soojendab vett ainult öise elektriga, hoitakse kokku 70 krooni kuus. Enamasti ei soovitata vett kuumutada üle 60 °C. Meie veega hakkab 65 °C juures tekkima intensiivselt katlakivi. Uuematel boileritel puudub ka enamasti temperatuuri reguleerimise nupp ning nad on juba tehases 60 °C peale reguleeritud, kuid seda ohutuse pärast, et keegi kogemata kraanist liiga kuuma vett ei laseks ning sellega end ära ei kõrvetaks.

Samuti on boilerid varustatud tagastatava üle temperatuuri piirajaga, mis katkestab elektritoite juhul kui vee temperatuur tõuseb 65 kraadini.

Boilerid on vertikaalsed, horisontaalsed ning jalgade peal. Oluline on teada, et sama mahu ja võimsuse juures annab vertikaalne boiler umbes 15 protsenti rohkem ettenähtud temperatuuriga vett, olles seega efektiivsem.

Mõningaid horisontaalseid boilereid on võimalik paigaldada ka põrandale ja lakke kui kinnituskronsteinid ümber tõsta. Kui horisontaalset boilerit soovitakse kahe seina vahele paigaldada, tuleb jälgida, et elektrisisestus ja veesisestus tuleks boileri keskelt. Kui boiler tahetakse maha asetada, peab jälgima, et ta oleks põrandast siiski vähemalt 50 cm kõrgemal, et jääks võimalus küttekeha vahetada. Vastasel juhul tuleb boiler iga kord täielikult maha võtta.

Boileriga on kaasas kaitseklapp või grupp, mis tuleb ühendada vahetult boileri külmaveesisendiga. Ülerõhu korral hakkab kaitseklapist vett tilkuma. See on täiesti normaalne ja sellega tuleb juba boilerit paigaldades arvestada. Enne boileri paigaldamist tuleks kindlasti läbi lugeda boileriga kaasasolev eestikeelne juhend. Enne ostmist peab tutvuma garantiitingimuste ja -ajaga, et pärast ei oleks pettumust. Kui rääkida soojusvahetitega boileritest ja kiirboileritest, siis läheb jutt juba küllaltki tehniliseks.

Milline boiler lõpuks valida, otsustab siiski ostja rahakott. Kuid on selge, et mida vastupidavam toode, seda pikem on garantiiaeg ning seda kõrgem ka hind.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 09:08
  Otsi:

  Ava täpsem otsing