Pro Kapitali aktsionärid, ühinege!

Inno Tähismaa 03. september 2001, 00:00

Aktsionäride huve toetab siin Tallinna börs, kes alustas Pro Kapitali kohta ilmunud info põhjal uurimist, tuvastas ettevõtte tegevuses rea õiguserikkumisi ja saadab politseisse avalduse Pro Kapitali juhtide kohta kriminaalasja algatamiseks. Börsi aktiivsus on väikeinvestoritele suur õnn, sest Pro Kapitali juhtkond pole teinud ettepanekut aktsiad üles osta ja väärtpaberiinspektsioon pole uurimisega veel tulemusteni jõudnud.

Nii on võimalik nõuda kahjutasu õdedel Katrin ja Kristina ?migunil, kelle valduses olevate Pro Kapitali aktsiate turuväärtus oli enne kauplemise peatamist ligi 100 000 krooni. ?migunide tiimi juht Kristjan Thor Vähi ütles, et õdedel pole aega olnud oma investeeringutega tegeleda, kuna suusahooajaks ettevalmistamisega on olnud väga kiire.

Kahjutasu nõudmist toetab Pro Kapitali väikeaktsionär Peeter Koppel. Tema sõnul on aktsionäridel mõistlik järgneva kuu jooksul oma aktsiad müüa ja kui hind on allpool viimast kauplemistaset ning riiklikud organid tuvastavad õiguserikkumisi, nõuda kahjutasu.

Koppel ise oma kahte aktsiat maha ei müü. ?Teenustasu on suurem, kui ma nende aktsiate eest saan. Käsitlen neid piletina aktsionäride koosolekule,? põhjendas ta.

Katrin ?migunil on 900 ja Kristinal 825 Pro Kapitali aktsiat. Sellega on õed ühed suuremad Pro Kapitali Eesti eraisikutest aktsionärid. Suurim Eesti taustaga aktsionär on Pro Kapitalis Äripäeva Indeksi Fond 40 113 aktsiaga, mille väärtus on viimase turukursi alusel 2,4 miljonit krooni. Fondil on ligi 500 osanikku.

Indeksifondi haldava Ühispanga Varahalduse ASi fondijuht Vahur Madisson ütles, et fondi investorite nimel kahjunõude esitamine Pro Kapitali juhtkonna vastu on ainult teoreetiline võimalus.

Pro Kapitali aktsia jääb fondist igal juhul välja. Fondi koosseisu kokkupanev Äripäeva analüütik Romet Kreek ütles, et uus aktsia on juba valmis vaadatud, aga ta ei taha seda veel avalikustada. ?Otsustame esmaspäeval,? ütles ta reedel.

Pro Kapitali aktsiaga varem aktiivselt kaubelnud Preatoni Panga maakler Deniss Kolomenski ütles, et ta ei taha kommenteerida, kas ja mis tingimustel hakkab Preatoni Pank tänasest ettevõtte aktsiaid kokku ostma. ?On kindel, et kauplemine läheb lahti, rohkem on raske öelda,? ütles ta reedel.

Pro Kapitali juhtkonda kahtlustatakse ühe suure aktsionäri huvide eelistamises teiste aktsionäride ees, millega võib olla ettevõttest välja kanditud mitusada miljonit krooni. See võimaldab väikeaktsionäridel esitada politseile avaldus kriminaalasja algatamiseks Pro Kapitali juhtkonna vastu.

Seni on Pro Kapitali tegevust aktiivselt uurinud Tallinna börs, mille juht Gert Tiivas oli sunnitud kutsuma osa töötajaid puhkuselt tagasi. Vastupidiselt on reageerinud rahandusministeeriumi alluvuses olev väärtpaberiinspektsioon, mille juht Kristjan-Erik Suurväli võttis puhkuse vahetult pärast info avaldamist Pro Kapitali kohta.

Äsja puhkuselt naasnud Suurväli oli solvunud tema enda ja tema juhitava asutuse kohta esitatud info pärast. ?Ka inspektsioonis olid puhkused edasi lükatud,? ütles ta ärritunud häälel.

Seni on järjest puhkusi võtnud ka Pro Kapitali juhid, hoidudes nõnda vastustest küsimustele oma tegevuse kohta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing