WC-pott vali kahesüsteemne

Kadri-Ann Tivas 03. september 2001, 00:00

Tänapäevased WC-potid pakuvad kasutusvõimalusi, mis endisaegsetel mudelitel puudusid. Need võimaldavad vajadusel valida kas suure või väikese loputuse ja sellega vett säästa.

Kuna säästupott annab aastas ligi neljakordse vee ja raha kokkuhoiu, on üritatud ühesüsteemse poti loputusvee hulka piirata näiteks telliskivi, liivakoti või täidetud veepudeli asetamisega loputuspaaki. Need meetodid ei õigusta end, sest iga pott on kavandatud loputama mingi kindla veehulgaga, mis tagab sisepinna puhtuse ja vesilukus oleva vee täieliku vahetuse.

Kahesüsteemse poti loputamisvee kogused on eri firmade WC-pottidel erinevad, kõikudes 2?6 liitrini. Ühesüsteemne pott aga võib korraga väljastada 9?12 liitrit. Kahesüsteemsetel pottidel saab veekoguseid ka ise reguleerida, asetades ujuki õigele kõrgusele. Tavaliselt on sellealased juhendid potiga kaasas. Samas ei tohiks veekogust liiga väikeseks seada, sest see ei pruugi puhtust tagada.

Kahesüsteemseid potte soovitakski eelkõige kodudesse, sest seal on kasutajate ring piiratud ning ka potti puhastatakse sagedamini. Kui vähene veehulk võiks torustikus ummistust tekitada, siis teised majapidamisveed hoolitsevad enamasti kanalisatsioonitorustiku puhtuse eest.

Selline WC-pott on kõige tulusam suures peres, kellel on olemas veemõõtja ? muidugi kui vett hoitakse teadlikult kokku. Kui pereliikmed ei tee säästusüsteemist välja, pole kalli poti ostmisel mõtet. Samuti oleks hea sellise poti kasutuspõhimõtet selgitada lastele.

Kui arvestada, et neljaliikmelise pere iga liige kasutab WCd kuus korda päevas, vajutades ühe korra rohke (4 l) ja viis korda vähese loputuse (2,4 l) nuppu, siis kulub perel päevas 64 liitrit ja aastas 23 360 liitrit vett. Üheksaliitrise loputusega kulub samal perel päevas 216 liitrit ja aastas 78 840 liitrit vett. Võrreldes üheksaliitrise loputusega potiga hoiab 2,4- ja 4-liitrise loputusega kahesüsteemne pott aastas kokku tervelt 55 480 liitrit vett.

Kvaliteetse kahesüsteemse poti eest tuleb küll algul rohkem maksta, kuid kokkuhoid remondi arvel ja ökonoomsus vee tarbimisel teevad hinna aja jooksul tasa.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:08
Otsi:

Ava täpsem otsing