Telekommunikatsioonisektor teeb Põhjala börsidel masendavaid rekordeid

Peeter Koppel 03. september 2001, 13:13

Reedel toimunud mõningane kosumine USA aktsiaturgudel ei suutnud Põhjamaade börse täna langusspiraali jätkumisest päästa.

Kauplemisaktiivsusega turud samas ei hiilanud, sest kuna USAs täna ei kaubelda, pole sealsetelt turgudelt indikatsiooni loota.

Taas kujunes valulapseks telekommunikatsioonisektor. Sealse masenduse põhjuseks oli Euroopas sektori suhtes tervikuna valitsev negatiivne meelestatus. Mustad meeleolud tingisid aga esiteks uudised Deutsche Telekomi (DT) ühinemispüüdluste läbikukkumisest. Lisaks sellele lõppes täna ka müügiblokeering osadel DT aktsiatel, mistõttu kardetakse tõsisemaid müügilaineid.

Teiseks negatiivseks uudiseks oli Hollandi operaatori KPNi oodatust nigelamad majandustulemused ning ühinemisläbirääkimiste nurjumine Belgia Belgacomiga. I-le pani täpi aga France Telecom, mille aktsia kavatsetakse eemaldada STOXX 50-indeksist.

Helsingi börsi üldindeks HEX oli kella 12.50 seisuga nõrgenenud 2,28% ning liikus 6173,09 punktil.

Kell 12.50 oli Nokia aktsia langenud 2,96% ja liikus Helsingis 16,72 euro tasemel. Nokia ADR sulgus reedel New Yorgis arvestuslikult 17,23 eurol. Ettevõtte aktsiat hoiab jätkuvalt surve all võimalik kasumihoiatus. Kui, siis peaks Nokia selle andma lähema kahe nädala jooksul.

Maaklerite Reutersi vahendatud hinnangul on Nokia sattunud raskesse olukorda, kuna konkurendid ujutavad nõrka turgu üle odavate telefonidega, samas kui Nokia üritab säilitada nii turuosa kui häid marginaale.

Turuosa mõningast kaotust selgitatakse aga Nokia GPRS-telefonide hilinemisega. Tema peamistel rivaalidel Ericssonil ja Motorolal on väljas juba esialgsete mudelite kergelt parandatud variandid.

Sonera aktsia liikus kell 12.50 8,99 protsenti madalamal 4,05 eurol ehk oma järjekordselt kõige aegade madalaimal hinnatasemel. Sonera ADR sulgus reedel USAs arvestuslikult 4,53 eurol.

Aktsia sattus surve alla eelkõige KPNi ja Belgacomi ühinemise luhtumise tõttu. Teatavasti on Sonera otsimas endale samuti rikast kosilast, kuid KPNi juhtum näitab, et konsolideerumine telekommunikatsioonisektoris on hetkel enam kui raskendatud.

Langusspiraalis oli ka Sonera väiksem rivaal Elisa Communications, mille aktsia kukkus sarnaselt Sonerale oma ajaloo madalaimale tasemele. Turge ei rõõmustanud teade, mille kohaselt müüb Elisa oma andmebaaside äri Enirole 550 mln marga eest. Elisa aktsia liikus kell 12.50 7,65% madalamal, 10,50 eurol.

Stockholmi börsi OMX-indeks oli kella 12.50 seisuga liikunud 1,69%ga miinusesse ning langenud 780,20 punktile.

Ericssoni aktsia oli samaks ajaks liikunud 2,16%ga miinusesse 49,90 Rootsi kroonile. Ericssoni ADR sulgus reedel Nasdaqil arvestuslikult 0,83 Rootsi krooni võrra kõrgemal kui Stockholmis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing