Globaalse majanduskasvu lootused jäävad püsima

ÄP Online 05. september 2001, 00:00

Alates aasta algusest on USA keskpank langetanud intresse 7 korral 6-5%-lt 3,5%-le ehk madalaimale tasemele alates 1994. aastast, sellest hoolimata pole USAs järsu paranemise märke näha.

Ootame veel ühte langetamist, kuid on kuulda ka hääli, mis vaidlevad sellele inflatsiooniohu süvenemise tõttu vastu, on kirjas ülevaates.

USA tööstustoodang on kahanenud 9 kuud järjest, viimaste kuude langustempod on ulatunud üle 3% võrreldes möödunud aastaga. Koguinvesteeringud on USAs jätkuvalt madalseisus, langedes 2001. aasta teises kvartalis 7,6% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga.

Investeeringute kasvumäär on näidanud langustendentsi alates 2000. aasta kolmandast kvartalist.

Hoolimata uute investeeringute vähenemisest on USA tootmisvõimsuste kasutamine ajalooliselt madalatel tasemetel (ca 77%, aasta tagasi 83%), eriti pooljuhtide sektoris (64%, aasta tagasi 99,9%) ja arvutitootmises (68%, 89%).

Ainuke helge moment üldise majandusliku surutise taustal on USA tarbijausaldus ja sellest tulenev eratarbimise kasv vaatamata nõrgenevale tööturule.

Tugev on püsinud ka eluasemeturg (30a intressid ajaloo madalaimate tasemete läheduses).

USA tööpuudus (4,5%) on ajalooliselt küll suhteliselt madal, kuid märgatavalt kõrgem kui 3,9% möödunud aastal samal ajal. Suvised tööturu numbrid on olnud tööpuuduse kasvu aeglustumist indikeerivad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing