Jaan Männiku tool kõigub

Inno Tähismaa 05. september 2001, 00:00

Telekomi suurima osaniku, 27,3protsendilist osalust omava Eesti riigi esindaja, rahandusministeeriumi finantsteenuste osakonna juht Veiko Tali ütles, et nõukogu liikmed on arutanud Männiku käitumist.

Mitme asjaga kursis oleva, ent tundmatuks jääda sooviva inimese sõnul on Männiku sõnavõtud tekitanud otsest kahju ettevõtte aktsia hinnale. Nende väitel on Männik andnud kogu maailmale signaali, et juhtkond ei hooli ettevõtte käekäigust ja see on pannud investorid aktsiaid müüma. Olukorra parandamiseks tuleks ettevõtte juht välja vahetada, leiavad nad.

Pärast seda, kui Männik ütles kuu aega tagasi intervjuus Äripäevale, et ta ei usu, et Telekomi aktsia võiks aastaga tõusta, on aktsia hind langenud 20%, 62,5 kroonilt 52,5 kroonile. Sellega seoses on ettevõtte turuväärtus kukkunud ühe kuuga 1,4 miljardit krooni.

Viimastel nädalatel on avalikkuse ette jõudnud juhtum, kus Männik lobises kitsale ringile analüütikutele, justkui oleks Telekomi üks aktsionäridest, Rootsi telekomifirma Telia huvitatud Soome telekomihiiu Sonera osaluse ostmisest. Hiljem teatas Männik, et see on pelgalt spekulatsioon.

?See polnud kõige parem juhtum,? tunnistas Tali. Tema sõnul pole siiski nõukogu istungitel juttu olnud võtmes, et Telekomi juht tuleks välja vahetada.

Männiku kolleeg, Telekomi juhatuse liige ja finantsjuht Krister Björkqvist ütles, et ta ei taha kommenteerida, miks Männik on kirjeldatud viisil talitanud. ?See on hell teema,? ütles ta.

Björkqvist tunnistas, et juhtkond ei saa ettevõtte aktsia hinda kommenteerida, seda teevad analüütikud. Ta ütles, et ei taha kommenteerida, miks Männik seda siiski tegi. ?Seda peab tema enda käest küsima,? ütles Björkqvist, kes on maailma finantspealinnades toimunud kohtumistel korraldanud Telekomi investorsuhteid.

Jaan Männik ütles eile, et tema pole saanud ei nõukogult ega välismaistelt investoritelt mingeid signaale, et temaga ei olda rahul. ?Minuga pole seda arutatud,? ütles ta, lisades, et tavaliselt sellised arutelud temani ei jõua.

?Ütleksin, et ei leia, et ettevõte on halvas seisukorras,? ütles Männik. Ta märkis, et Telekomi strateegia on olnud õige. ?Me ei ostnud internetiettevõtteid ja litsentse, kuigi neid pakuti,? lisas Männik. Ta polnud nõus täpsustama, mis litsentse Eesti Telekomile pakuti.

Samuti ütles Männik, et ta pole öelnud, et ei usu, et Telekomi aktsia hind ei tõuse. ?See on üks stsenaarium,? ütles ta, lisades, et ta oleks ebakompetentne juht, kui ei arvestaks sellise stsenaariumiga.

Männiku sõnul tulevad tema pessimistlikud seisukohad sellest, et kogu maailma telekomiturg on pessimistlik. Tema sõnul ei saa Telekomi aktsia hind tõusta, kui kõigi telekomisektori ettevõtete aktsiate hinnad ümberringi langevad.

Välisriikides Telekomi aktsiaga kauplevate asutuste esindajad Telekomiga seonduvat kommenteerida ei taha. Samuti keeldus kommentaaridest Eesti suurima maaklerfirma Hansabank Marketsi analüütik Urmas Riiel. Tema sõnul peaks ettevõtte juhi küsimuse otsustama aktsionärid ise aktsionäride koosolekul.

Telekomi aktsiaga tegeleva Põhjamaade suurima panga Nordea maaklerfirma Nordea Securities analüütik Timo Jaakkola ütles, et ei taha Telekomi ega selle juhtkonna tegevust kommenteerida.

Nordea Securitiese analüütik Teemu Kaltea ütles samas, et peab tõenäoliseks seda Männiku väidet, et Sonera müüb Teliale oma osaluse nii Eesti Telekomis kui ka Läti ja Leedu telekomifirmades. Selle põhjuseks on Sonera 62 miljardi kroonine võlakoorem.

Sonerale kuuluva neljandiku Eesti Telekomi turuhind on praegu 1,7 miljardit krooni.

Sonera aktsia on aastaga kukkunud 90%. Eesti Telekomi ja Telia aktsiad kukkusid ligi 50%.

Ka Telekomi aktsiat sisaldavaid fonde haldava Danske Capitali fondijuht Kustaa Äimä märkis, et ta ei saa samuti kommenteerida Telekomi juhtkonna tegevust.

Männikul on olnud avalikkusega suhtlemisel probleeme ka varem. Asjaga kursis oleva inimese väitel ei taju ta väliseestlasena eesti keele nüansse ja on seetõttu teinud mitmeid rämedaid vigu avalikes esinemistes. Ta on soovitanud ?mitte osta Telekomi aktsiaid?, mõeldes tegelikult ?mitte anda mitte mingeid soovitusi?.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing