Jaapan liigub ajas järjest tagasi

Raivo Sormunen 05. september 2001, 00:00

Üle USA ja Euroopa mandri on Jaapanisse taas veerenud üha sügavamad mured. Mõned päevad tagasi surusid suured tehnoloogiasektori ettevõtted Jaapani aktsiaturu kõige enam jälgitava indeksi Nikkei 225 madalaimale tasemele pärast 1984 aasta 14 augusti.

Kui praegu kiigub indeks veel 10 500 punkti joone ümber, siis analüütikud kardavad indeksi kukkumist ka läbi maagilise 10 000 punkti joone.

Jaapani majandust vaevava stagnatsiooni sügavust ja aktsiaturu depressiooni on hea võrrelda USA tööstussektori indeks Dow Jonesiga, mis alates 1984 aasta suvest kerkinud 1200 punktilt 10 000 punktini.

Kui Nikkei 225 indeksi viibimine 1984 aastas on käegakatsutav reaalsus, siis Dow Jonesi indeksi 1200 punktini kukkumine nõuab juba tugevat kujutlusvõimet.

Viimase paugu andisid Jaapani aktsiaturule möödunud reedel tehnoloogiagigandid Hitachi and Sanyo Electric. Ettevõtted andisid kasumihoiatuse, mille tagamaad on selgelt ühesed.

Nimelt on Jaapani peamine kaubanduspartner USA langenud stagnatsiooni, mille tagajärjel on kahanenud riigi nõudlus. Teises kvartalis kasvas USA majandus vaid marginaalsed 0,2%. Seetõttu võib selgelt öelda, et Jaapani jaoks on möödas ajad, mil kiiresti üles lendav USA majandus saareriigi majandust enda järel lohistas.

Kõigele eelpool toodule lisanduvad rahva hirmud riigi majanduse edasise tuleviku ja riigi peaministri Jonichiro Koizumi võimekuse puudumine viia riigis läbi struktuurseid reforme.

Sel reedel avaldab Jaapan oma teise kvartali sisemajanduse koguprodukti numbrid. Analüütikud ootavad üksmeelset riigi majanduse langust. Kui aasta esimeses kvartalis kasvas Jaapani majandus veel marginaalselt, siis teises kvartalis peaks majanduslangus tulema võrreldes esimese kvartaliga 0,9%, võrreldes möödunud aasta sama perioodiga aga koguni 3,7%. Samuti oodatakse majanduslangust kolmandas kvartalis. Kaht järjestikust kvartalilangust võib aga nimetada juba regressiooniks.

Jaapani majandus on nõrk. Riiki suruvad majanduslangusse kukkuvad ekspordimahud ja äärmiselt nõrk eratarbimine. Nõrga eratarbimise tulemusena on viimase paarikümne kuu jooksul langenud Jaapanis kuust kuusse ka tarbijahinnaindeks.

Riigi majandust pole suutnud senini päästa ka Keskpanga nullintressi poliitika ja ponnistused laenutegevuse hoogustamiseks rahasüstide näol.

2001 aasta märtsi lõpu seisuga oli Jaapani pankadele hinnanguliselt üle aja läinud 43,4 triljoni jeeni jagu laene.

Jaapani pangandussüsteemi kehva olukorra vastu on viimasel ajal huvi hakanud tõusma ka IMF´il. Samas on riigi finantsteenistuse agentuur teatanud, et halbade laenude osakaal järgneva kolme aasta jooksul ei tõuse ega lange.

Jaapani pangandusanalüütikud peavad seda jamaks ja on seisukohal, et riigi mõjuvõimsad isikud ei hinda probleemide tegeliku sügavust.

Järgmiselt Keskpanga istungilt, mis toimub 18-19 septembril oodatakse taas ülimalt lõdva rahapoliitika veel lõdvemaks muutmist.

Usutakse, et Keskpank kergitab jooksvate deposiitide mahtu 5 triljonilt jeenilt 6 triljoni jeenini. Samuti plaanib Keskpank turgutada majandust Jaapani valitsuse võlakirjade igakuiste ostumahtude suurendamise teel.

Riiklike institutsioonide sammudest veel niipalju, et Jaapani Valitsuse koostab lisaeelarvet kuna tunneb muret riigi töötuse määra pärast, mis kerkis möödunud nädalal rekordilise 5%ni.

Jaapani aktsiaturu languse hirmu püüab leevendada Jaapani juhtpartei LDP, kelle ametniku väitel pole aktsiahinnad veel kogu majandus ja kõikide aktsiaturu liikumiste pärast ei maksaks muretseda.

Vaevalt, aga see investoreid lohutab.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing