Tool sai Ühispangalt 70miljonilise rahasüsti

Virkko Lepassalu 06. september 2001, 00:00

Ühispank on ühe ja sama vara tagatisel, mille väärtus on umbes 12?15 miljonit krooni, mahutanud Toomas Tooli ettevõtmistesse kokku 70 miljonit krooni.

Ühispank garanteerib kõigepealt 30 miljoni krooniga Tallinna linnale Toomas Tooli erastatud kaheksa majavalitsuse töö jätkumise. Kui Tooli firma AS Kalanduse Maja läheb enne järgmise aasta lõppu pankrotti, kohustub pank selle summa linnale välja maksma.

Samas puudub 30 miljonil kroonil Ühispanga ees reaalne kate. Tagatiseks on vormistatud Toomas Tooli ja Rait Lukase firma Kalanduse Maja poolt erastatud ühe majavalitsuse, Pae Kinnisvarahalduse vara. Nimetatud tagatisele lisandub veel Pae Kinnisvarahalduse 3,7 miljoni kroonine deposiit Ühispangas.

Tänase päeva seisuga puudub Pae Kinnisvarahaldusel kinnisvara, millega oleks võimalik 26,3 miljonit krooni ehk ülejäänud osa 30 miljoni kroonisest deposiidist tagada. Ainuke Pae Kinnisvarahalduse kinnisvara, hoone Pae 74, panditi mais 2001, umbes kuu aega pärast majavalitsuste erastamist juba Ühispangale.

See Pae Kinnisvarahaldusele kuulunud kontorihoone müüdi kõigepealt 8,2 miljoni krooni eest Toomas Tooli enda suurosalusega kalatööstusettevõttele Esmar. Viimane pantiski selle pärast ostmist kohe 40 miljoni kroonise laenu katteks Ühispangale.

Lisaks panditi sama tehinguga Ühispangale ka Priisle Kinnisvarahaldusele kuulunud hoone Pae 70 väärtusega 3,5 miljonit krooni.

Pae Kinnisvarahaldusesse hoone müügi eest laekunud raha 8,2 miljonit krooni laenati edasi Steveni Toidukaupade ASile, mille omanikeringi kuulub samuti Toomas Tool.

Seega on Ühispank umbes 12?15 miljoni krooni tagatisel Toomas Tooliga seotud ettevõtetesse mängu pannud 70 miljonit krooni.

Ka Lasnamäe elanike 10 miljoni kroonini küündivad võlad Pae Kinnisvarahoolduse ees ei saaks Ühispangale tagatiseks olla, sest need on juba panditud Miidurannna Külmhoonele, praeguse nimega Baltic Real Estate Management.

Toomas Tool kuulus 1998. aastani Ühispanga nõukogusse.

Pärast kirjeldatud tehinguid lahkus ametist Pae Kinnisvarahalduse juhatuse esimees Aare Rannit, kes oli ametikohast sõltuvalt sunnitud neile alla kirjutama. Kommentaaridest Rannit keeldub, soostudes vaid märkima, et ka Pae Kinnisvarahoolduse autod on müüdud.

Eilses Eesti Päevalehes väitis Toomas Tool, et tema tagatiseta pangast laenu ei saa. Lisaks ütles Tool, et Pae Kinnisvarahaldusel on 24 miljonit krooni soojavõlgu, ja lükkas ümber arvamused, nagu kandiks ta majavalitsustest raha välja, sest majavalitsused on tema väitel sisuliselt pankrotis.

Ühispanga korporatiivpanganduse divisjoni direktor Allan Parik, kes on nimetatud lepingutele panga poolt alla kirjutanud, ei soostunud kliendi huvidele viidates küsimustele vastama.

Tallinna linnavalitsuse poolt majavalitsuste erastamislepingule alla kirjutanud Charlie Viikberg väitis, et linna ei huvita muu kui see, et Ühispank on 30 miljonit krooni linnale kahe 15 miljoni kroonise lepinguga taganud.

?Meie nõusolekuta ei ole võimalik neid garantiisid maha võtta,? ütles Viikberg.

?Esmar ostab kinnisvara,? väitis Toomas Tool eilses Eesti Päevalehes. ?Firmal on 140 miljoni krooni eest kinnisvara. Me oleme võtnud Ühispangalt laenu ja võtame ka edaspidi.?

Tänaseks on Toomas Tool, Rait Lukas jt andnud kaheksa majavalitsuse haldamise Kalanduse Maja käest, kes nad ostis, üle Miiduranna Külmhoonele. Viimane omakorda kannab alates 20. juulist nime Baltic Real Estate Management. Firma tegevdirektor Toomas Õispuu rääkis, et omanikud tahavad üles ehitada korralikult toimiva kinnisvarahaldussüsteemi. Põhimõtteks kujuneb tema väitel teha kõik ise, mitte teenust sisse osta.

Charlie Viikberg ütles, et tagatiste osas ei muuda majavalitsuste omanikfirma nimevahetus midagi, Ühispanga garantii jääb majavalitsused ostnud ASi Kalanduse Maja suhtes igal juhul kehtima.

___________________________________________

05.09.2001 Toomas Tool: majavalitsustel on tagatis

03.09.2001 Majavalitsus kui rahaauk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:51
    Otsi:

    Ava täpsem otsing