Ülo Toomsalu • 6. september 2001 kell 7:12

Pärnu masinatehas kasvatab toodangut hoolimata majanduse jahtumisest

Kui statistika näitab, et maailmamajanduse jahenemine on vähendanud allhangete tellimist Eestist, siis Pärnu masinatehase praegune kogemus räägib vastupidist, kirjutab Pärnu Postimees.

Pärnu masinatehase direktor Anatoli Kononov ütles, et välisfirmade huvi neilt allhankeid tellida on suurenenud ning firma võiks praegu saada tellimusi rohkem, kui täita suudab.

?Paistab, et kui konkurents Euroopas tugevneb, otsivad sealsed firmad aktiivsemalt, kust saaks allhankeid odavamalt tellida,? arvas Kononov.

?Olemasoleva tehnoloogiaga võiksime toodangu mahu kiiresti kahekordseks kasvatada,? nentis Kononov, kuid lisas, et siis oleks vaja märksa rohkem käibevahendeid. Allhangete puhul on võõrkapitali kaasamine peaaegu võimatu.

Allhangete turul valitseb kõigest hoolimata karm konkurents ning neid on võimalik saada ainult madala hinnaga, mille puhul firma kasum ulatub vaid viie-kuue protsendini. Pangalaenu aga saavad võtta firmad, mille kasumlikkus on vähemalt 20-30 protsenti. Sel juhul koguneb, mida pangale teenida ja mida enesele jätta, selgitas Kononov.

Seepärast planeerib masinatehas küll tootmismahu kasvu, kuid mitte suuremat, kui omavahendite baasil võimalik.

Masinatehases on praegu tööl 90 inimest, kuid direktor ütles, et töötajaid otsitakse juurde. ?Vaja oleks keevitajaid, stantsijaid, lõikajaid, lukkseppi ja paari head treialit,? luges Kononov üles.

Vajadus selleks aga on, sest koostöö sakslastega areneb, ka Soome koostööpartnerid on tellimusi kasvatanud. Pakkumisi on teinud uued firmad, kuid nendega ollakse koostööd alustades ettevaatlikud. Enne uuritakse, kui usaldusväärse partneriga on tegemist.

Hetkel kuum