Tähtede sõda Helsingis

Tarmo Virki 07. september 2001, 00:00

Kõik Tähtede sõja filmide tegelased on selleks sügiseks vallutanud Helsingi kunstimuuseumi.

George Lucase grandioossest filmiprojektist on üle poole valmis saanud ? kaheksaosalise seriaali viies film jõuab järgmisel aastal kinodesse. Kolmanda linnana maailmas Helsingis avatud kunstinäitus on omamoodi vahearuanne, kuhu on jõutud ja kuidas.

Star Warsi fännidele ei ole vaja kindlasti seda näitust soovitada, nad on seal tõenäoliselt juba käinud. Kui mitte, siis jõuavad lähemate nädalate jooksul.

Inimestele, kes pole kõiki Tähtede sõja filme näinud, pakub näitus aga kindlasti suure elamuse, andes võimaluse põigata hetkeks menufilmi köögipoolele. Kuidas paljud kunstnikud ? viitab ju näituse nimigi sellele ? on näinud vaeva, et ekraanile jõuaks tegelane, masin või loom. Mil moel algsest ideekavandist sünnivad mudelid ja filmikangelased. Tähtede sõjad on kunstnike fantaasialennuks olnud ideaalsed filmid. Ei ole seatud mingeid piire, võimalus on kõikvõimalikud ideed teoks teha.

Helsingi näitusel esitletakse maske, mudeleid ja kaugjuhtimispulte tegelaste liigutamiseks. Samas ei ole tulevikus vändatavates filmides arvutigraafika tõttu nende koht enam nii määrav nagu 1970. aastate lõpus valminud esimeste filmide puhul. Kuid kindlasti ronib briti näitleja Anthony Daniels, kes pärast esimest filmi ei julgenud sõpradele tunnistada osalust ?väikeses naljakas? kosmosefilmis, kuldse mehikese C-3PO sisse ka tulevikus.

Väikesest kosmosefilmist on aastate möödudes saanud nähtus, mille valmimisprotsessi esitletakse vaatajatele kunstimuuseumides. Tõenäoliselt on selle põhjuseks filmi sündmuste toimumine minevikus, mis on erand teiste kosmosefilmide kõrval. See annab filmiloojatele võimaluse julgelt kasutada kogu maailma ajaloo mütoloogiat lugude loomisel.

  • näitus ?The Art of Star Wars?
    Kunstimuuseum Tennispalatsi
    kuni 13.01.2002

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:11
Otsi:

Ava täpsem otsing