Vormsi -- rootsipäraste kohanimedega paradiis

Jaan Masing 07. september 2001, 00:00

Vaid 40minutilise praamisõidu kaugusel Rohuküla sadamast asub suur ja rahulik Vormsi saar, mis kuni 1944. aastani oli koduks ligi 2600 eestirootslasele. Praegu elab saarel vaid veidi üle 300 inimese. Sügiseti, kui enamik turiste ja puhkajaid on lahkunud, saab siin nautida tõelist vaikust, üksiolemist ja kaunist loodust.

Saare rootsikeelne nimi Ormsö tähendab ussisaart, kuid rästikuid seal väga lihtsalt kohata siiski ei õnnestu. See-eest on metsad täis seeni ja marju. Vormsil on nii kõrgeid okasmetsi, niiskeid lodumetsi, kauneid kadastikke kui ka avaraid rannaniite. Külad on tihedad ja talud on koondunud teede äärde ning koosnevad paljudest, valdavalt Rootsi punaseks värvitud hoonetest. Samas stiilis on enamik (rootslaste) suvilaid. Paljudest taludest on külade ääremaadel alles vaid kivivared. Vormsi lääne- ja põhjakaldal on säilinud seitse endist piirivalvetorni, kust saab ümbritsevast hea ülevaate. Saarega tutvumise muudavad eriti meeldivaks hea viidasüsteem, 8kujuline kõiki suuremaid külasid läbiv maantee ja palju väikesi jalgrattureile sobivaid, kuid enamikus ka autoga läbitavaid teid. Keelumärke pole ja autoga pääseb kõikjale. Kuna meri on väga madal ja kivise põhjaga ega sobi seega hästi suplemiseks, ongi just sügis parim aeg saare külastamiseks. Pealegi langevad 1. septembrist oluliselt praamihinnad (auto 55 kr, reisija vaid 15 kr), praam käib 2?3 korda päevas ja vaid 300 krooni eest saab kõigi mugavustega kaheinimesetoa.

Vormsil on palju romantilisi telkimispaiku, ametlikud telkimisplatsid ja supluskohad on Rumpo külas ja kohe sadama lähedal Svibys. Sügisel on teadagi mõnusam majas ööbida ja ka neid võimalusi on siin piisavalt. Saare lõunaosas, kaunis Rumpo külas on mõnus ja heatasemeline Rumpo Mäe turismitalu ning naabruses lilledesse uppuv Norrenda puhkemaja. Mäe talu imeilusate kadakate vahel asuv telkimisplats ja selle kõrval elutsevad pikkade sarvedega karvased ?oti mägiveised kuuluvad juba vaatamisväärsuste hulka. Soovi korral saate metsast korjatud seened Mäe perenaise abiga kohe ka purki panna. Vormsi ?pealinna? Hullo lähedal, kiriku vastas asub Elle-Malle pansionaat. Saare loodeosas Rälbys on Erni jahimajake ja Diby kämpingus kaks mugavat puhkemaja ning vastvalminud peosaal.

Süüa saab Hullo ja Rälby baarides. Svibys on huvitav Laurase käsitöö- ja kohvituba, kus saab tutvuda traditsiooniliste Vormsi käsitöötavade ja rahvariietega ning maitsta kohapeal küpsetatud leiba, sepikut ja pagaritooteid.

Vormsi maastikukaitseala tähtsaim ja ilusaim osa on 4km Rumpo neem, mille tippu viib kena tee. Siin on linnuvaatlusplatvormid ja piknikupaigad. Lääne poole jääval Pasilaiul ja kümnetel väikelaidudel peremehetsevad veelinnud. Hullost veidi põhja pool asub sisseraiutud tekstiga rändrahn, Parunikivi. Kärsläti ja Borrby tee vahel asub iidne tornita Vormsi kirik (1632) ja huvitav kümnete vanade rõngasristidega kalmistu. Vormsi ainuke järv Prästviik Hullost läänes on merega ühenduses olev endine merelaht.

Saare lääneosas, Suuremõisa pargis on Vormsi ainsa mõisa varemed, siit kirdesse jääb Suurallika tiik ja loode poole suures heas seenemetsas asuv omapärane Huitbergi paekühm. Mets on täis metssigade tuhnimisjälgi, kuid tundub, et seeni nad ei armasta. Sobiv jalgrattatee kulgeb Suuremõisast Bussby ja Förby kaudu Saxby tuletornini (1864), kus on ka Vormsi kõrgeim kallas, millelt avaneb vaade Hiiumaale. Teel Kerslininale näete laialdast põlenud metsaala, kus alustaimestik on juba taastunud. Siit kulgeb rada piki looderanda Borrbysse, kindlasti pakub huvi pikk kitsas Austurgrunne säär.

Vormsi kirdeosas on saare kaunimad külad Rälby ja Diby ning huvitavaim rannajoon kolme poolsaare, sügavale tungivate lahtede, Suure ja Väikese Tjuka saare, laidude ja Kirikukiviga. Alati kohtate siin ja mujalgi luiki, hallhaigruid, kormorane, tildreid, koovitajaid, kurvitsaid, paljusid pardiliike, loomulikult ka kajakaid jt veelinde. Norrbys on tuletorn, piirivalvetornist avaneb vaade Noarootsile. Hosby tee lähedal asub Vormsi suurim rändrahn Skärestain, Hosbys tungib merre kitsas maasäär Longaurn, poolsaare lõpus Obholmenil on kena mets ja sobiv laagriplats, siit avaneb vaade Haapsalule ja Hobulaiule.

Info:
  - Vormsi maastikukaitseala Rumpo teabekeskus, tel (047) 26 019
  - Vormsi vallavalitsus, Hullo, tel/faks (047) 32 226,
  - www.vormsi.ee
  - Rohuküla sadam tel (047) 33 666

Valik majutusvõimalusi:
  - Rumpo Mäe turismitalu tel (047) 26 106, 050 60 745,
    streng@hot.ee
  - Norrenda puhkemaja tel 050 92 976
  - Elle-Malle pansionaat tel (047) 32 072
  - Diby kämping tel (047) 26 011, 051 08 750

Söögikoht:
  - Laurase käsitöö- ja kohvituba tel (047) 26 024

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:11

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing