Tööpuudus ?okeeris USA aktsiaturge

Peeter Koppel 10. september 2001, 00:00

Ühendriikide aktsiaturgude niigi sügavat pessimismi toitis reedel kuuga üllatavalt suureks paisunud tööpuudus, mis meenutas turuosalistele, et maailma suurima majanduse olukord jätkab halvenemist ning paranemise märke ei paista.

Tööpuudus kasvas USAs augustis juuli 4,5-lt protsendilt 4,9 protsendile oodatud 4,6 asemel. Viimati oli tööpuudus nii kõrgel tasemel 1997. aastal.

Tööpuuduse kasv tähendab aga analüütikute hinnangul seda, et ühel hetkel on majanduskasvu seni üleval hoidnud eratarbijad sunnitud oma rahakottide rauad koomale tõmbama. Siis aga tekib küsimus, mille arvelt üldse peaks USA majanduse olukord või ettevõtete kasumid kasvama? Moodustab ju eratarbimine ca 2/3 USA majandusest. Kokkuvõttes tekibki küsimus, et kui ettevõtete kasumid ei parane, siis mille arvelt peaks tõusma aktsiate hinnad? Selline loogika kutsuski reedel esile agressiivse müügilaine, mis viis peamised indeksid reedel miinusesse. Üks laiapõhjalisemaid USA aktsiaturgude liikumisi kajastavaid indekseid Standard & Poor?s 500 kukkus näiteks madalaimale tasemele pärast oktoobrit 1998, mida võib lugeda ajaloolise hinnaralli alguseks.

Ilmselt kutsub tööpuuduse sedavõrd järsk kasv esile selle, et Föderaalreserv on taas kiiremas korras sunnitud asuma baasintressi kärpima vältimaks maailma suurima majanduse sattumist surutisse. Küsimuseks aga jääb, kas agressiivne intressipoliitika suudab USA majanduse surutisest päästa või on selleks vaja keerulisemaid meetmeid?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing