Töötuse kasv ehmatas turge

Sirje Rank 10. september 2001, 00:00

Peamised riskid on nüüd seotud USA tarbijaga, kelle raugematu nõudlus kaupade järele on maailma suurimat majandust seni vee peal hoidnud.

Reedel teatas USA tööturuamet, et läinud kuul kasvas tööpuudus juuliga võrreldes 4,5 protsendilt 4,9 protsendile, mis on kõrgeim näit viimase nelja aasta jooksul. Kokku kadus USAs augustis üle 113 000 töökoha, ületades mitmekordselt analüütikute ennustatud tagasimineku.

?Peamine kartus on, et halvenenud hõiveväljavaated võivad õõnestada tarbijausaldust, see on ainuke asi, mis USA majandust veel langusest hoiab,? ütles HSBC valuutastrateeg Marc Changler ajalehele Washington Post.

Börsi S&P 500 aktsiaindeks kukkus reedel 1,9% kolme aasta madalaimale tasemele, Dow Jonesi tööstusindeks tegi poolaasta suurima päevakukkumise. Sellega on USA börs viimase 30 aasta ühes kestvamas langustrendis.

USA dollar odavnes euro suhtes terve sendi võrra ning osa analüütikuid ennustab euro tõusutrendi jätkumist. Teised näevad dollarile tuge Euroopa jätkuvas majanduskasvu aeglustumises.

Kõige enam töökohti on kadunud USA tootmissektoris, kus läinud aasta keskpaigast on tööta jäänud umbes miljon ameeriklast. Suvel teatas maailma suurim metsandusfirma International Paper 3655 töötaja koondamisest, mis on 10% firma töötajatest USAs, autotootja Ford koondab 5000 kontoritöötajat, USA suuruselt teine personaalarvutite tootja Gateway koondab 5000 töötajat, neist 2600 USAs, telekommunikatsioonifirma Motorola veel 2000 töökohta juba avalikustatud 30 000st ? need on vaid mõned näited.

USA tööpuudus on aastaga kasvanud terve protsendipunkti võrra, ehkki töötuse tase on endiselt tagasihoidlik ? läinud aasta oktoobri 3,9% oli viimase 30 aasta madalaim näit. Oluline ei ole aga numbri suurus, vaid psühholoogiline mõju ? kaks kolmandikku USA majandusest moodustab eratarbimine.

Enamik analüütikuid ennustab USA keskpangalt hiljemalt oktoobris uut laenuintresside alandamist, mis oleks sel aastal arvult juba kaheksas.

Lisaks rõhub USA eratarbimist aktsiaturu langus. Reedese kukkumise järel on S&P indeks langenud 369 päeva, mis hakkab järele jõudma viimasele pikimale börsilangusele 1973.?1974. aastal. Olukord on siiski parem ? siis kukkus indeks 48,2%. Tänaseks on indeks aasta algusest kukkunud 18% ning läinud aasta märtsi haripunktist 28%. Põhjuseks ridamisi halbu uudiseid firmade kahjumitest, müügi vähenemisest, tööpuuduse kasvust ja majanduse nõrgast seisust.

Thompson Financial/First Call ennustab, et USA firmade tulud ei hakka kasvama enne tuleva aasta esimest kvartalit.

Optimistlikumate analüütikute arvates on reedene tööpuuduse näit viimane halb number, enne kui laenuintresside alandamine ja valitsuse maksukärped USA majanduses positiivset mõju hakkavad avaldama. Number ei tähenda järsku pööret halvemale ? tööpuuduse näitaja reageerib majanduses toimuvale alati nihkega ning kajastab analüütikute hinnangul olukorda aasta teises kvartalis. Siis kasvas USA majandus vaid 0,2%. Hoolimata vahepeal tulnud suurtest koondamisteadetest püsis tööpuudus aprillist juulini 4,5?4,5% vahemikus, mistõttu korrektsioon oli vältimatu.

Läinud nädalal tuli esimesi märke juba ka tööstussektori stabiliseerumisest ? augusti ostujuhtide indeks kõneles vastu ootusi tellimuste kasvust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing