Uus majavalitseja tõstab hinda

Virkko Lepassalu 10. september 2001, 00:00

Pae Kinnisvarahaldus saatis suvel kõigile elanikele koju kirja, milles teatab, et alates augustikuust jagatakse kogu maja vee ülekulu kõikide korterite vahel vastavalt üldpinnale.

Majavalitsus õigustas elanikelt lisaraha küsimist asjaoluga, et see on maja poolt tarbitud vesi. Ükskõik kas tasud vee eest veemõõtja näidu alusel või mitte, oled maja mõttelise osa omanik ning kohustatud maksma.

Tallinna tarbijakaitse nõuandla juhataja Aado Luige hinnangul võib kõikidelt majaelanikelt võtta lisatasu maja vee ülekulu eest vaid 10 protsendi ulatuses, mis on välja arvestatud veenäituri võimaliku eksimise piiriks.

?Ka tarbijakaitseamet on seisukohal, et 10 protsenti on talutava vea piir,? ütles Luik ning soovitas majade veemõõturid üle kontrollida.

Kõik ülejäänud majavalitsused kinnitavad, et nad pole pärast erastamist tariife tõstnud.

Pae Kinnisvarahalduse kõrval veel seitse Tallinna majavalitsust erastanud Toomas Tool ja Rait Lukas püüavad elanikelt 53 miljoni kroonini küündivad võlad kiiresti sisse nõuda.

Pae Kinnisvarahaldusega seotud inimeste sõnul arutasid firma juhatuse liikmed mõned kuud pärast erastamist selleks Balti Realiseerimiskeskuse inkassotöötajate kasutamist.

Soojavõlgade kättesaamiselt majavalitsusest õnnestus vaheltkasu teenida samuti Balti Realiseerimiskeskusel. Soojavõla suurust ei ole nõus täpsustama ei realiseerimiskeskus ega Tallinna Soojus, see võib küündida umbes 50 miljoni kroonini.

Majavalitsuste ostu-müügilepingus seisab ainsa garantiina nende töö jätkumiseks punkt, et kui neist suuremad enne 2003. a pankrotti lähevad, peab linnale igaühe eest 5 miljonit, kokku 30 miljonit krooni kahjutasu maksma.

Majavalitsuste pankroti korral lähevad õigused ja kohustused üle firmale, kelle nimetab ostja, st Toomas Tooli ja Rait Lukase firma AS Kalanduse Maja.

See firma andis majavalitsused omakorda üle Miiduranna Külmhoonele, uue nimega Baltic Real Estate Management.

Lepingust nähtub linnavalitsuse allikate väitel vaikiv kokkulepe Tooli ja linna vahel: 2003. aastaks on majavalitsuste uus omanik rahalise jm asjaajamise ning nõuded elanike vastu kandnud üle oma firmadesse.

Seejärel võib mitmete majavalitsuse töötajate sõnul juba praegu zombidena eksisteerivate ettevõtete tegevuse lõpetada, mis tähendab, et AS Kalanduse Maja pääseb ka 30 miljoni kroonise kahjutasu maksmisest Tallinna linnale.

Peale raha viiakse majavalitsusest välja ka avariidispet?erteenistused.

Kadrioru Majaühisuses pakkis eakas dispet?er Kaarel Truupõld koos kolleegiga eelmisel nädalal asju kokku.

Ta ei soovi uues dispet?erteenistuses OÜs MKO tööle hakata, kuhu enamik tema kolleege teistest majavalitsustest üle kolisid. ?Isegi isiklikud asjad viidi minema,? kirjeldas Truupõld Kadrioru Majaühisuse ümberkujundamisega kaasnenud ruumide tühjakstõstmist.

Vähem kui 3000kroonise kuupalgaga Truupõld rääkis ka, et tema heitlus koondamistasu kättesaamiseks kestis kuid.

Toomas Tool ja Rait Lukas kavatsevad majavalitsuste avariidispet?erteenistused koondada paari uue osaühingu alla. Neist OÜ MKO, mis varem tegeles raud- ja terastünnide tootmisega, hakkab teenindama Kadriorgu ning Pae ja Priisle rajoone Lasnamäel.

Majavalitsuste juhtimise on uued omanikud andnud eelnimetatud Miiduranna Külmhoone kätte, mille uus nimi on Baltic Real Estate Management.

3. juulil vormistas Miiduranna Külmhoone nõukogu esimees Rait Lukas kirja, milles käsib kõigil kaheksal majavalitsusel ?kõik laekunud rahad? kanda Miiduranna Külmhoone kontole võlgade katteks. Millistest võlgadest on jutt, kirjast ei selgu.

Nimetatud kiri oli üks esimesi samme majavalitsustelt senise otsustusõiguse äravõtmisel raha liikumise küsimustes.

Baltic Real Estate Managementi tegevjuhi Toomas Õispuu sõnul läheb olukord aina paremaks, sest töötatakse välja efektiivselt toimiv kinnisvarahaldusettevõte.

Toomas Õispuu väitis, et nõudeid elanike vastu on kokku kaheksa majavalitsuse peale 53 miljoni krooni eest. ?Suvel on neid muidugi raskem kätte saada, sest kohtunikud puhkavad,? ütles Õispuu. Tema sõnul oli firmal kevadel pangakontol 55,6 miljonit krooni, pärast kõikide soojavõlgade tasumist Tallinna Soojusele on alles jäänud 18 miljonit.

Majavalitsuste ostu-müügilepingust nähtub, et linn maksab erastamata korterite ja mitteeluruumide rentnike võlgnevused majavalitsuste uutele omanikele kinni, kui kohus või kohtutäitur annab iga juhtumi kohta eraldi tõendi, et võlgnevuse sissenõudmine on lootusetu. Kõige enam peab linn sel juhul maksma 30 miljonit krooni, mis on üle poole majavalitsuste erastamise hinnast.

___________________________________________

Linnajuhid ei näe võimaliku kantimise ohtu

___________________________________________

06.09.2001 Tool sai Ühispangalt 70 miljonilise rahasüsti

05.09.2001 Toomas Tool: majavalitsustel on tagatis

03.09.2001 Majavalitsus kui rahaauk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing