PM: ametniku arvates peaks arst vähem patsiendile mõtlema

10. september 2001, 08:26

Tervis kõige kallim vara! See iidne tõdemus hakkab Eestis tõusma liigagi aktuaalseks loosungiks. Kes tahab pruukida uusi ja tõhusamaid ravimeid, peab ise selleks raha leidma, kirjutab Postimees tänases juhtkirjas

Kuigi kõigi vastavate ametkondade ja lülide avalik sõnum on neil ühine ja kõrgelennuline: kõik patsiendi heaks. Elus endas see ei kajastu. Antud juhul sellepärast, et sotsiaalministeeriumis koos käiv soodusravimite hinnakomisjon ei pidanud vajalikuks mitmeid uudistooteid soodusravimite hulka arvata.

Midagi jahmatavat või enneolematut komisjoni hoiakus ei ole: ravimifirmasid nähakse kogu maailmas ärihaidena, kes ei mõtle riiklikule rahakotile, vaid sellele, kuidas see kiiremini tühjaks tõmmata. Nii puudubki igasugune koostöö ametkondade ja ravimifirmade vahel.

Viide haigekassa ravimikulutuste rahasumma lõhkiajamisele on üksnes poolik tõde. Piisaks paindlikumast süsteemist, soodusravimite loetelu operatiivsemaks uuendamisest. Praegu on see päris ilmselt tasakaalust väljas, eelistatud on südameravimid.

Muidugi on selge, et kui ministeerium, haigekassa või ravimiamet tootjatele kõiges järele annaksid, lendaksid tuulde miljardid kroonid. Küll aga paneb väga tõsiselt imestama, kui ametnikud teatavad, et uusi ravimeid pole eestlastele üleüldse vaja - sest senises nimekirjas on neid ju küllalt.

Jahmatav, kuidas saab ministeeriumi tervishoiuosakonna juhataja öelda, et arstid pole õiged inimesed hindamaks, mida inimene vajab ning et nad kirjutavad ravimeid subjektiivselt, sest nad mõtlevad patsiendile, mitte rahakotile. Just seda heitis Sven Kruup arstidele ette.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing