Ettevõtjad manitsevad ettevaatlikkusele

Andres Kärssin 11. september 2001, 00:00

Siim Kallas hoiatas Eesti Päevalehes, et maailmasündmuste tõttu võib Eestis olukord varsti minna tunduvalt hullemaks, kui praegu arvame. Kallas viitas üle jõu elamisele, kinnisvara tagatisel võetud laenudega seotud ohule ning pankade ja kinnisvaraturu haavatavusele. Ministri sõnul pole praeguses olukorras õige tõsta miinimumpalka. Ka kritiseerib Kallas laristamist riigisektoris.

?Maailmas toimuval on Eestile plusse ja miinuseid,? tõdes Hansapanga juhatuse esimees Indrek Neivelt. ?Neid, kes ekspordivad Euroopasse ja Ameerikasse, ootavad ees rasked ajad, sest konkurents tiheneb. Samas aga avanevad ka uued võimalused ? mujalt võidakse tootmine siia üle kolida,? märkis ta.

Neivelt jagab Kallase seisukohta, et raskeks ajaks peab olema kogutud tagavara ning tegutseda tuleb konservatiivselt. ?Kunagi ei tea, milliseks olukord kujuneb,? lausus ta, viidates tänavuse aasta algusele, kui arvati, et majanduskasvu maailmas langus kestab I-II kvartalit, kuid nüüd see periood pikemaks veninud.

?Aga ei maksa ka padupessimismi langeda,? ütles Neivelt. Ta lisas, et maailma mastaabis niivõrd väikesel riigil nagu Eesti on võimalus leida oma ni?? ning seda ära kasutada.

Võimalikke kinnisvaraohte kommenteerides ütles Neivelt, et olemasolevate kaubanduskeskuste juures ta suurt muret ei näe, kuid kaubanduspindade juureehitamise puhul peab ettevaatlik olema.

Pakterminali nõukogu esimees Aadu Luukas ei näe enda sõnul Kallase hoiatuses midagi erilist ja uut, sest majanduses toimuv on kõigile teada. ?Pessimistlikud avaldused olukorda ei paranda, on vaja aktiivsemalt tegutseda,? märkis ta. ?Tahan toonitada seda, et valitsus on olnud välismajanduskeskkonna ja ekspordi arengu soodustamisel liiga tagasihoidlik.?

Luukase hinnangul peavad ettevõtted majanduskasvu aeglustumise tingimustes tegutsema konservatiivselt ning kokkuhoidlikult ning ei saa lubada palgatõusu. Samuti on Luukase sõnul võimalusi avaliku sektori tegevuse efektiivsemaks muutmisel. ?Teame kõik, et avalik sektor on üle paisutatud.?

Pakterminali naftavedusid mõjutavad maailmamajandusest rohkem raudtee ja sadamate tingimused, märkis Luukas.

Kinnisvarafirma Ober Haus tegevdirektori Hindrek Leppsalu hinnangul on rahandusministri hoiatav nägemus vajalik, kuid tegelikkusest pessimistlikum.

Leppsalu sõnul on hetkel vähem riskantsem eluasemeturg ning tagasilöögid võivad kiiremad olla pigem äri- ja kaubanduspindade puhul. ?Mõnes mõttes sarnaneb praegune olukord 1997. aasta omaga,? tõdes ta. ?Eelmine kriis näitas, et ennem loobuti kallist autost ning kodust hoiti kinni.?

Leppsalu lausus, et odav laenuraha on praegu toonud kinnisvaraturule tegijaid, kes ei peaks seal tegutsema, see omakorda tõstab riske. Ober Haus on Leppsalu sõnul kogu aeg oma tegemisi konservatiivselt planeerinud ning seetõttu ettevõte mingeid plaane ei muuda.

?Soovitan suhtuda kõikvõimalikesse turu ja tarbimise kasvunumbritesse ettevaatlikult ja kahtlusega,? sekundeeris Kaupmeeste liidu juhatuse esimees Peeter Raudsepp rahandusministri hoiatavale kirjutisele. Raudsepa sõnul tulenevad jaesektori kasvunumbrid halli sektori kahanemise arvel ning see muudab pildi optimistlikumaks, kui see tegelikult on.

Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) loodab maailmamajanduse kasvu taastumist selle aasta lõpul ning kiirenemist järgmisel aastal, vahendas uudisteagentuur AFXpress IMF tegevdirektor Horst Koehleri sõnu.

___________________________________________

juhtkiri: Siim Kallas, vähem sõnu ja rohkem tegusid!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing