Kõne all viina hinna langus

Sirje Niitra 11. september 2001, 00:00

Viina Liidu juhatus korraldas eile Pärnumaa ohvriterikkast salaviinaskandaalist ajendatuna erakorralise koosoleku, kus otsustas teha uue ettepaneku piirituse aktsiisi alandamiseks praeguselt 145 kroonilt varasemale 115 kroonile liitrilt.

Liidu praeguse juhi Aleksander Skoblovi sõnul võimaldaks selline samm alandada pooleliitrise viinapudeli hinda 6 krooni võrra ja mõjutaks üht osa salaviina tarbijaist poeviina ostma. ?Seda, et odava viina ostja on väga hinnatundlik, näitas Onistari viina müügi suurenemine kolm kuni neli korda pärast seda, kui eksperimendi käigus alandasime pooleliitrise viinapudeli hinda 3 krooni võrra,? tõi ta näite.

Teise argumendina tõid Viina Liidu liikmed Leedu kogemuse, kus pärast maksumäära vähenemist alkoholiaktsiisi laekumine riigieelarvesse suurenes. Skoblovi sõnul võimaldaks aktsiisimäära alandamine vähendada salaviina osakaalu praeguselt 35-40 protsendilt 20-25 protsendini ja tooks riigieelarvesse 100?150 miljonit krooni lisaraha aastas.

Liviko kauaaegne juht Udo Themas leidis, et riik pole võtnud efektiivseid meetmeid salaalkoholiga võitlemiseks. Tema soovitust mööda tuleks moodustada töögrupp erinevate ametkondade esindajaist, kes analüüsiks ja kaardistaks salaviinaturu ning pakuks lahendusi räpsviina osa vähendamiseks.

Remedia müügijuht Sirje Potissepp ütles, et Pärnus toimuv on vaid pika protsessi tagajärg ja näitab riigi tahtmatust asjaga tegeleda. ?Olen juhuslikult samast külast pärit, kus tragöödia aset leidis, ja tean, et elanikud olid ammugi teadlikud, kust ja kelle käest seal salaviina saab,? rääkis ta.

Skoblovi sõnul leidis Viina Liidu alkoholiaktsiisi alandamise ettepanek suve hakul toetust majandusministeeriumist, kuid põrkus seejärel rahandusministeeriumi eitava hoiaku vastu.

Peaminister Mart Laar ütles eile intervjuus Aktuaalsele Kaamerale, et on lühinägelik arvata, et viina hinna langetamine lahendab probleemi.

Rahandusministri nõunik Daniel Vaarik juhtis tähelepanu mitmele nõrgale kohale Viina Liidu avalduses. Esiteks ei suuda legaalselt toodetud alkoholi hind iialgi konkureerida salaviina hinnaga. ?Kasutatud limonaadipudelis piiritust ostva inimese valikuid ei mõjutaks ei aktsiisi alandamine ega ka kõigi muude maksude ärajätmine viina pealt,? leidis ta.

Teiseks ütles Vaarik, et riigi eesmärk ei ole rahvast odavalt purju joota. Salakaubandusega võitlemine ei käi aktsiiside abil, vaid politsei töö parandamise kaudu. Selleks planeerib rahandusministeerium tema sõnul tuleva aasta riigieelarvesse rohkem raha kui tänavu.

Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Kalle Jürgenson ei näe otsest seost Pärnumaa sündmuste ja alkoholiaktsiisi vahel, kuid lubas, et komisjon arutab Viina Liidu ettepanekut.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing