Siim Kallas, vähem sõnu ja rohkem tegusid!

11. september 2001, 00:00

Eilses Päevalehes hoiatab rahandusminister Siim Kallas, et Eesti majandusolukord võib minna tunduvalt hullemaks, kui praegu arvame. Kallas hoiatab üleinvesteerimise eest, soovitab peatada palgatõus, vähendada tarbimist, loobuda kinnisvara soetamisest ja viitab pankade võimalikele raskustele. ?Kui tahame majanduslikult hästi hakkama saada, peame valmistuma halvimaks,? lõpetas Kallas oma apokalüpsise.

Äripäeva ärritas Siim Kallase pessimismi külvav kommentaar. Tegemist on ühe arvamusliidriga, kelle sõnade järgi võivad paljud ettevõtjad ja majapidamised hakata tegutsema.

Kui ettevõtjad hakkavad tegevust koomale tõmbama ja inimesed ei ürita enam oma elujärge parandada, siis võime tõesti sattuda olukorda, mida Kallas kirjeldab. Kallast parafraseerides võib öelda, et kui tahame aeglast arengut, siis peame valmistuma halvimaks.

Kiire arengu eelduseks on kõrgete eesmärkide seadmine. Edukad on need ettevõtjad, kes ka languse tingimustes suudavad või vähemalt üritavad müügimahtu suurendada või tegutsevad agressiivselt, et leida uusi turge ja ni??e. Sellest on vähe kasu, kui ettevõtte tegevjuhid langevad pessimismi, hakkavad seatud eesmärkide täitmisest majanduslanguse kartuses loobuma.

Positiivne näide on Kreenholmi juht Meelis Virkebau, kelle hinnangul peab nii majanduskasvu kui -languse tingimustes üritama oma turuosa suurendada. Kreenholm avas hiljuti uue tehase ja ettevõtte omanikud kaaluvad tootmise Rootsist Eestisse toomist.

Pessimismi külvamiseks ei ole praegu põhjust. Eesti majandus kasvas teises kvartalis heas tempos. Negatiivne uudis, mida analüütikud võimendasid, oli juuli väliskaubandusnäitajad. Eesti suurima ekspedeerimisfirma Schenker andmetel näitavad august ja septembri algus erinevalt juulist välismajanduskäibe hüppelist tõusu.

Ühes on Kallasel õigus. Majanduslangus on turgude ümberjagamise ja ümberkorralduste aeg. Kui aga Eesti ettevõtja oleks sama suures masenduses nagu meie rahandusminister, siis oleks meie ettevõtjad need, kes ümberjagamise tingimustes kaotajaks jäävad.

Parem karta kui kahetseda, võiksid Kallase toetajad öelda. Õige, et minister hoiatab majapidamisi ja ettevõtjaid. Tegemist on vastutustundliku poliitikuga, kellele Äripäev oma tänase juhtkirjaga põhjendamatult ülekohut teeb.

Selle asemel, et saada kuulsaks oraaklina, kes ennustab halbade aegade tulekut, peaks Kallas oma ametikohast tulenevalt kirjutama, mida valitsus või tema erakond teeb Eesti majanduse arengu kiirendamiseks. Ei ole mõeldav, et Alan Greenspan kutsuks majanduskasvu aeglustumise perioodil üles tarbimist ja laenuaktiivsust piirama ning hoiataks finantssektori probleemide eest. Erinevalt Eestist üritab USA, Prantsusmaa ja Saksamaa valitsus majandust elavdada maksude alandamisega.

Miks ei ole Reformierakond esitanud füüsilise isiku tulumaksu alandamise eelnõu, nagu 10. jaanuaril lubati? Mis on saanud aasta alguses lubatud avaliku teenistuse reformist ja teistest Reformierakonna seatud eesmärkidest? Rohkem tegusid, minister Kallas, siis väheneb ka oht, et Eesti majanduse areng võiks järsult pidurduda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing