Telekomi aktsionärid kuuga kolmandikust ilma

Kristina Traks 11. september 2001, 00:00

Nii on näiteks Ühispanga juhatuse esimehe Ain Hanschmidti 10 000 aktsia väärtus kuu ajaga kahanenud 195 000 krooni võrra.

ASi Leibur juht Ants Promann on sama ajaga kaotanud 7352 Telekomi aktsia pealt 143 364 krooni. ?Ma sellisest päevakonjunktuurist ei lase ennast häirida, olen pikaajaline investor,? rääkis Promann. Ta ei mäletanud täpselt, millal ja kui palju Telekomi aktsiaid ta on ostnud. Et ta on olnud Telekomi aktsionär algusest peale, siis ostis ta osa aktsiaid kohe, kui need noteeriti. Tookord, 11. veebruaril 1999. aastal, kujunes Telekomi aktsia hinnaks 85 krooni.

On ka neid, kes on hakanud just viimastel nädalatel Eesti Telekomi aktsiaid ostma, lootes aktsia tõusutrendile.

Nende hulka kuulub endine rahandusminister Mart Opmann, kes ütles, et vaatab Telekomi aktsia langust rahuliku pilguga, kuna ostis aktsiad soodsa hinnaga ning loodab, et hind alla 40 krooni ei kuku. Opmannil on 12 000 Eesti Telekomi aktsiat, aktsiapaki väärtus on praeguse seisuga 540 000 krooni. Opmann on kuu ajaga juurde ostnud 9000 aktsiat, sest augusti alguse seisuga oli tema käsutuses 3000 Telekomi aktsiat väärtusega 191 250 krooni.

Ostsin 5000 aktsiat 45,5 krooni peale ümber eelmisel reedel, 7000 aktsiat ostsin 50 krooniga tükk mõni päev enne seda, rääkis Opmann. ?Kui ma oleks neid ostnud 70 või 80 krooniga, siis oleksin kindlasti mures, aga kuna mul on ka muid investeeringuid, olen praegu plussis.?

Opmann ütles, et ta ei kiirusta Telekomi aktsiaid müüma, vaid ootab paremaid aegu. ?Ma pole kunagi nii tegutsenud, et täna ostan ja homme müün,? selgitas ta. ?Ei usu, et aktsia hind alla 40 krooni läheb ning kui tulevad head majandustulemused, siis kindlasti hind tõuseb.?

Opmann ütles, et Telekom võiks aktsionäridele anda selgemaid lubadusi, samuti peaks kaaluma kevadel väljaöeldut, et riik võiks loobuda osalusest Telekomis.

Kawe Kapitali portfellihalduril Ago Lauril on 12 140 Telekomi aktsiat, tema valduses oleva aktsiapaki väärtus on praegu 546 000 krooni. Lauri rääkis, et ostis Telekomi aktsiad 70 krooni tasemelt ning praegu jälgib lihtsalt toimuvat. ?Olen ikka ostnud ja müünud, mul on veel Hansapanga, Saku Õlletehase ja vahest ka Norma aktsiaid,? rääkis Lauri. ?Aktsia hind läheb alla, dividendi ootus suureneb, nii et pole hullu midagi.?

Lauri sõnul on viis protsenti langust päevas praegu isegi hästi. ?Londonis müüakse praegu kõike, mis vähegi Telekomi järele lõhnab,? lisas ta.

15 000 aktsiaga N-Terminaali suuromanik Endel Siff ütles, et tema Telekomiga toimuvat ei jälgi, sest aktsiaportfelliga tegeleb Kawe Kapital. ?Andsin mingi summa Kawe Kapitalile, nemad toimetavad sellega nüüd,? ütles Siff. ?Ma eelistan investeerida ikka sinna, kus ma ise saan protsessi juhtida, Telekomi aktsiad on minu jaoks marginaalne värk.? Eilse seisuga oli Sifi aktsiapaki väärtus veidi üle 700 000 krooni.

Kõige enam ehk aasta algusest umbes 1,6 miljardi krooniga on aktsialanguses hävinud riik, mille omanduses on 27,2 protsenti Telekomi aktsiatest. Viimase kuu ajaga on riigile kuuluva aktsiaportfelli väärtus kukkunud 560 miljonit krooni, mis võrdub umbes ühe kuu pensionideks kuluva rahaga.

Rahandusministeeriumi riigikassa osakonna juhataja Ülle Mathieseni sõnul ei ole riik Telekomi aktsia languselt midagi kaotanud, sest aktsiad on riigi bilansis soetusmaksumusega. ?Viimased aastad on Telekom olnud suure omanikutulu tõttu väga hea investeering,? ütles Mathiesen. ?Osalus Eesti Telekomis on riigil samasugune pikaajaline investeering nagu näiteks Eesti Loto.?

Mathieseni sõnul pole rahandusministeeriumis viimasel ajal enam Telekomi osaluse müügist räägitud. ?Ei valitsus ega parlament pole müümise teemat käsitlenud,? lisas ta. Analüütikud on öelnud, et riik oleks pidanud osaluse Telekomis müüma enne sideturu avanemist, sest praegu on tema roll ettevõtte juures vastuoluline. Ühelt poolt on ta omanik ja teisalt peab tagama sideturul vaba konkurentsi.

Ka teede- ja sideministeerium on veendumusel, et riik peab loobuma osalusest Eesti Telekomis, kuid tuleb oodata õiget aega. ?Õige hetk loobumiseks pole kindlasti mitte praegu, kui aktsia hind langeb,? ütles teede- ja sideministeeriumi pressiesindaja Kuldar Väärsi.

Telekomi aktsia peatus eile 44,25 kroonil, mis on 6,4 protsendi võrra madalam möödunud nädala sulgemistasemest.

Telekomi majandustulemused pole tänavu olnud kuigi head. Augustis ütles Eesti Telekomi finantsdirektor Krister Björkqvist, et Eesti Telekomi nõukogu otsustas kehvade majandustulemuste tõttu vähendada tänavuste investeeringute mahtu. Näiteks Eesti Telefoni investeeringud vähenevad 100?200 miljoni krooni võrra.

___________________________________________

Nokia ja Ericsson on kaotnud ligi poole

Telekomi kiire langus sai eile järje

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing