Metanoolimürgistuse vastu aitab puhas viin

11. september 2001, 08:18

Metanoolimürgistuse kahtluse korral tuleb kiiresti manustada kvaliteetset etüülalkoholi, sest see pidurdab metanooli lagunemist maksas ning kahjulike ainete tekkimist, kirjutab Postimees.

Metanool on tavalisele ehk etüülalkoholile väga lähedane aine ning metanoolimürgistuse esimesed sümptomid langevad kokku tavalisest alkoholist tingitud joobe sümptomitega, ütles Tartu Ülikooli kliinikumi anestesioloogia- ja intensiivravikliiniku üldintensiivravi osakonna juhataja Silver Sarapuu. Ehkki neid kahte ainet on välisel vaatlusel võimatu eristada, võib surmavalt mõjuda juba 30 milliliitri metanooli sissevõtmine.

Kannatanut tabab esmalt tavaline joove, millele võib lisanduda ka peavalu.

Esimene metanoolimürgistusele ainuomane sümptom on aga nägemishäirete ehk ?lumeräitsakate? või ?lumetormi? tekkimine silme ette. Ka võib tekkida nägemisvälja ahenemine, st inimene näeb maailma justkui läbi mingisuguse toru.

?Metanool kahjustab väga tõsiselt nägemisnärvi, juba neli milliliitrit metanooli võib põhjustada pimedaksjäämise,? tõdes Sarapuu.

Järgmiseks võib tekkida hingeldamine, mida inimene ise ei pruugi märgatagi, küll aga kõrvalseisjad. Hingeldamine tähendab, et mürgistus on juba välja kujunenud.

Efektiivseim esmaabimeetod metanoolimürgituse kahtluse korral on etüülalkoholi ehk tavalise puhta 40kraadise riigiviina kiire manustamine. Seda meetodit kasutatakse ka haiglates, kus piirituselahus viiakse otse veeni.

Kui maksal on valida metanooli ja etüülalkoholi lagundamise vahel, asub ta esmalt tegelema viimasega. Alles siis, kui etüülalkohol on organismist kadunud, algab metanooli hukatuslike tagajärgedega lagundamine. Piisavas koguses etüülalkoholi vereringes hoidmine annab patsiendile seega lisaaega arstide käe alla haiglasse jõudmiseks, kus võetakse ette vere kunstlik puhastamine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing