PM: Eesti vajab läbimõeldud alkoholipoliitikat

11. september 2001, 08:19

Kümnete inimeste hukkumine ja väga raskes seisundis haiglasse sattumine puupiirituse joomise tõttu on ?okeerinud kogu ühiskonda ja toonud tähelepanu keskmesse alkoholiga seotud probleemide ja tegematajätmiste keeruka sasipuntra, kirjutab Postimees tänases juhtkirjas.

Salaviin ning alkoholisurmad ei ole tingimata enam nõukogude aja pärand. Küll on tollest ajast pärit meie alkoholikultuur või pigem -kultuuritus. Kuid see on vaid üks osa põhjustest, mis on viinud ka tänase tragöödiani.

Alkoholisurmade statistika kinnitab, et kõige mustemad aastad olid Eesti jaoks üheksakümnendate keskpaigas - kui hakkasid ilmnema üleminekuaja suuremad tagasilöögid ja teravnesid sotsiaalprobleemid. Nii on salaviin kindlasti tänase päeva sotsiaalne häda.

Pole mingi saladus, et salaviinaga teenitakse miljoneid ning see moodustab alkoholimüügist rohkem kui kolmandiku. Üheks põhjuseks on kõrged aktsiisimäärad, millega pole õnnestunud koguda suuremaid maksutulusid, ent on ergutatud hoopis ebaseadusliku alkoholi tootmist, sissevedu, müümist ja lõpuks ka tarbimist.

Seega on alkoholisurmad ja salaviin ka majanduslik ja poliitiline probleem, sõltudes suuresti sellest, kuidas riik paneb paika oma alkoholipoliitika - aktsiisid ja seeläbi alkoholi hinnad, politsei tegevuse ja karistuspoliitika, aga ka ennetus- ja sotsiaaltöö.

Probleemi lahendus ei saa kindlasti olla puskariajamise seadustamine või nn kuiv seadus. Lahendus on palju keerulisem ja nõuab nii poliitikute, ametnike kui korrakaitsjate tõsist koostööd ja läbimõeldud alkoholipoliitikat.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing