PM: terrorirünnakud muudavad rahvusvahelisi suhteid

12. september 2001, 07:35

USAd tabanud rünnakud on enam kui ?okk nii ameeriklastele kui ka kogu maailmale. Ilmselt ei osanud ükski julgeolekuteenistuski ette kujutada, et sedavõrd meeletu ja julm terroriakt võidakse tegelikkuses toime panna, kirjutab Postimees tänases juhtkirjas.

Jättes kõrvale kogu tragöödia inimliku poole, võib arvata, et USAd tabanud katastroof muudab maailma enam kui ükski muu rahvusvaheline sündmus viimastel kümnenditel. Kindlasti tuleb tõsiselt võtta nii president George W. Bushi kinnitust, et kurjategijad tabatakse ja neid karistatakse, kui ka Euroopa Komisjoni välisvoliniku Chris Patten lubadust tõsiselt võidelda rahvusvahelise terrorismiga, mis saab lõppeda üksnes võiduga.

Mida see kõik võib tähendada Eestile? Kindlasti muutuvad Eesti väljavaated NATOga liitumiseks kehvemaks, sest USA välispoliitika muutub isoleeritumaks ning terves maailmas läheb olukord närvilisemaks ja ebastabiilsemaks.

Et USA on hõivatud iseenda probleemidega, saab Venemaa ilmselt vabamad käed Euroopas, aga ka T?et?eeniaga - on ju Venemaa viimases kontekstis alati rääkinud just võitlusest rahvusvahelise terrorismiga.

Terrorismi iseloom on tänases maailmas muutunud. Terroristid ei taotle oma aktsioonidega enam alati kindlat eesmärki. Pigem on tegemist kättemaksurünnakutega, mis on seda raskemini ennustatavad ja ära hoitavad.

Ning õigus näib olevat nendel, kelle arvates tänapäeva ja tuleviku sõjad ei ole enam klassikalised sõjad riikide vahel, vaid ennekõike just operatsioonid terrorismi ja vägivalla ohjeldamiseks maailmas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing