Rain Lõhmus: praegu on tähtis mitte üle reageerida

12. september 2001, 13:12

Kõige tähtsam on praegu mitte üle reageerida, kirjutab investeerimispankur Rain Lõhmus LHV Directis.

Järgneb Lõhmuse kommentaar:
Ajalugu on näidanud, et tõsiste finants või poliitilistele kriisidele järgnenud ülereaktsioonile aktsiaturul on järgnenud keskmiselt 25-35% tõus järgneva aasta-kahe jooksul. Enim alla müüdud aktsiasektorite seas mitu korda enamgi.

Karta võib, et allamüümispaanikaga kaasa minejad kokkuvõttes hävivad. Parem strateegia on mitte müüa. Veelgi parem strateegia võib olla osta enim allamüüdud sektoreid.

Mis juhtub? Karta on, et võivad langeda kindlustus, pangad, lennuliinid, hotellindus. Tavatarkuse korrutajad soovitavad osta naftasektorit. Tuletan meelde, et aktsia 'teoreetiliselt õige' hind saadakse diskonteerides ettevõtte pikaajalisi kassavoogusid. Kas need muutuvad oluliselt - kahtlen.

Tekkida võiv turuanomaalia võib osutuda heaks ostukohaks Mitmed kommentaatorid prognoosivad toimunu tagajärjel USA majandusprobleemidest ülesaamise pikenemist. Kahtlen sügavalt.

Probleem nr.1 USA-s on nõudluse puudus. Eriti investeerimiskaupadele. Esilekerkinud uute julgeolekuprobleemide lahendamine, esiletulnud kommunikatsiooniprobleemid, pluss FED-i poolt pakutav likviidsus võivad mõjuda hoopis vastupidiselt.

Kardetud naftahindade tõus ja selle mõju? Harvardi MBA haridusega Bush ja tema meeskond oskavad ilmselt eristada rahva hetkeemotsioone ja USA pikaajalisemaid huvisid. 1973 aasta naftakriisi järel soetasid ameeriklased paaniliselt mootorsaage. Et vajadusel metsas maja kütmiseks puid saagida. Lehed kirjutasid mootorsaagide müügi mitmekordistumisest. Saage osteti veelgi enam. Kas sae ostmine oli hea investeering? Kuidas see kõik tänasest perspektiivist vaadatuna tundub?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing