Eesti aktsionärid säilitavad hoolimata segadustest külma närvi

Tarmo Riisenberg 13. september 2001, 00:00

Hansapank Marketsi väärtpaberite kauplemisjuhi Mattias Mustoneni sõnul on inimesed olnud informeeritud sellest, et Ameerikas praegu mingit kauplemist ei toimu ja seega pole pandud ka mingeid ordereid. ?Inimesed üldjuhul teavad, et mingit kauplemist ei toimu ja seega pole ka mingit aktiivsust,? lausus Mustonen. Edaspidi toimuv sõltub Mustoneni hinnangul paljuski sellest, millised poliitilised uudised tulevad. ?Selge on siiski see, et stabiliseerumist ei ole oodata enne paari nädalat, niikaua on turud väga volatiivsed,? kinnitas ta.

Ka Ühispanga maakleri Jaanus Sarve sõnul on need eestlased, kes omasid Ameerikas tegutsevate ettevõtte aktsiaid, suhtunud rünnakusse New Yorgis rahulikult, kuigi huvi toimuva vastu on näidatud üles rohkem kui tavaliselt. ?Tavalise päevaga võrreldes on helistajaid umbes kaks korda rohkem, kuid inimesed suhtuvad juhtunusse siiski üldiselt rahulikult,? kinnitas Sarv, ?Ega midagi pole praegu ka teha, sest turud praegu Ameerikas on kinni.?

Maakleri sõnul oli otsus turud eile kinni panna väga õige. ?Muidu oleks tulemus emotsioonide ajel võinud olla väga negatiivne,? kinnitas ta. ?Võib-olla ongi parem, kui turud on kauem kinni, sest siis rahunevad emotsioonid maha ja asja võetakse rahulikumalt,? lisas Sarv.

LHV Directi välisturgude maakleri Kristjan Lepiku sõnul oleksid nii mõnedki Eesti investorid saanud tõenäoliselt suurt kahju, kui nad esimeste hetkeemotsioonide ajel oleksid tormanud oma positsioone likvideerima. ?Õnneks oli börs kinni ja nüüdseks ollakse juba rahunenud,? leidis Lepik. Edaspidi börsidel toimuva suhtes ennustas ta tõusu. ?Turud olid juba varem väga all ning Ameerikas on ka varem sellistele hetkedele järgnenud uus tõus,? leiab ta.

Trigon Marketsi maakleri Kristel Kivinurme sõnul on nende kliendid ennast positsioneerinud peamiselt Balti turule, vähemal määral ka Euroopa turgudele, seega on neid, kellel on positsioone Ameerika aktsiaturgudel väga vähe. ?Inimestele meeldivad ikka need ettevõtted, mis on omad ja n-ö käega katsutavad,? kinnitas Kivinurm. Tema sõnul sõltub turgude edasine käitumine paljuski sellest, millise suuna võtavad USA aktsiaturud peale avamist ning millist informatsiooni hakkab tulema kaotuste kohta ettevõtete juhtkondades. ?Nädala-paari võtab turgude stabiliseerumine kindlasti aega,? märkis Kivinurm.

Hansapank Marketsi makroanalüütiku Maris Lauri sõnul on turgude rahunemist oodata selle või järgmise nädala jooksul. Tema sõnul langesid aktsiahinnad suuresti ?okijärgse paanika tõttu, märgatavalt kukkusid just nende ettevõtete aktsiate hinnad, mis toimunust kõige enam kanatavad. ?Tõenäoliselt langevad aktsiahinnad veel, kuid langus jääb üldiselt siiski lühiajaliseks,? kinnitas Lauri.

Investeerimispankuri Rain Lõhmuse kinnitusel on ajalugu näidanud, et tõsistele finants või poliitilistele kriisidele järgnenud ülereaktsioonile aktsiaturul on järgnenud keskmiselt 25-35 tõus järgneva aasta-kahe jooksul, enim alla müüdud aktsiasektorite seas mitu korda enamgi. ?Karta võib, et allamüümispaanikaga kaasa minejad kokkuvõttes hävivad. Parem strateegia on mitte müüa. Veelgi parem strateegia võib olla osta enim allamüüdud sektoreid,? kinnitab Lõhmus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing