Piiril ja lennujaamas karmim kontroll

Virkko Lepassalu 13. september 2001, 00:00

Piirivalve pressiesindaja Urmo Kohv rääkis, et tugevdatud re?iim hakkas piiril kehtima eile kella 12st öösel, mil siseminister Tarmo Loodus käsu andis. Kui kaua see kestab, ei osanud ta öelda.

Tugevdatud re?iim tavakodanikku piiriületamisel pikemalt ootama ei pane, sest Kohvi sõnul pannakse piiritoimkondadesse inimesi juurde. Lisaks vaatleb piirivalve tähelepanelikumalt merd ja õhuruumi.

Erinevalt tavapiiriületajatest soovitab aga lennuameti lennundusjulgustuse osakonna vaneminspektor Madis Roossaar reisijatel tavalisest natuke varem jaama tulla ja kannatust varuda.

?Igasugused kahemõtteliselt mõjuvad esemed tuleks parem koju jätta,? väitis Roosaar, viidates nugadele, relvamakettidele, relvadega sarnanevatele mänguasjadele jms. Seoses terrorismiga USAs uuritakse Tallinna lennujaamas kogu pagas hoolikalt läbi.

?Selline protseduur on sisse viidud kindlasti mõneks ajaks, kui mitte igaveseks,? ütles Roosaar. ?Reisijatele see märkimisväärseid täiendavaid ebamugavusi ei tekita.?

Relvi võib tema väitel ka nüüd vedada, kuid need tuleb kindlasti nagu ennegi spetsiaalselt vormistada ja lennukisalongi neid käsipagasina kaasa loomulikult ei lubata võtta.

Praegu vaadatakse lennujaamas reisijate pagas ning ka postipakid täielikult läbi, varem kontrolliti neid vaid osaliselt. Alates 31. detsembrist 2002 oleks praegune kord, mida USA kriis tagant tõukas, niikuinii jõustunud. Eesti ühineb rahvusvaheliste lennundusorganisatsioonide kokkuleppega, mille järgi kuulub kogu pagas kontrollimisele.

Estonian Airi kommertsala asepresidendi assistent Eda Rickberg teatas, et lennukompanii igapäevased turvameetmed on täiesti piisavad, USAs juhtunu tõttu neid ei täiendata. Estonian Air ei ole oma lennuplaani seoses USA kriisiga muutnud.

Mitmekümneaastase staa?iga liinilendur, praegune instruktor Rein Porro avaldas arvamust, et Tallinna lennujaama turvatakse üsna hästi. ?Tihti tekkis tunne, et isegi ülepakutult.?

Liinilennukite piloodid olid NSV Liidus siiski paremini kaitstud kui praegu, arvas Porro. Alates 1968. aastast, pärast ühte kaaperdamisjuhtumit, eraldati piloodikabiinid reisijatest kuulikindla seinaga. Stjuardessidel olid lendurite juurde pääsemiseks koodsignaalid, mida igal hommikul vahetati, tavaliselt oli neil sinna asja ainult toidu viimiseks. Lendurid kandsid kaenla all kabuuris püstoleid.

?Praegu käivad paljude lääne lennukompaniide lennukites stjuardessid üsna vabalt piloodikabiinide vahet, ainult paremal juhul seisab uks lukus,? rääkis Porro. ?Eks see sõltub lennukompaniist.?

Kaitsepolitsei pressiesindaja Henno Kuurmanni sõnul jätkavad nad jõupingutusi võimalike terroriaktide ennetamiseks.

Seni puuduvad andmed, et Eestis elaks või tegutseks mõni islami terroristliku rühmituse liige. Samuti ei ole märgatud välismaiste terroriorganisatsioonide aktiivset huvi Eesti vastu.

Eestis viimastel aastatel toimunud plahvatused ei ole Kuurmanni kinnitusel seotud terroriaktidega. Nende eesmärgiks ei saa pidada sõja või rahvusvahelise konflikti provotseerimist ning need pole toime pandud poliitilistel ega ka usulistel eesmärkidel.

Et end julgemalt tunda, palus USA saatkond Tallinnas julgestuspolitseilt täiendavaid turvameetmeid. Nende raames paigaldati linnavalitsuse korraldusel eile õhtul Kentmanni tänavale tõkked, mis takistavad autoga saatkonna ette sõitmise.

Politseiameti pressiesindaja Kadri Palta kinnitusel asub saatkonda valvama ka julgestuspolitsei, seni turvas seal ESS.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing