Telefon viskab võtmed põõsasse

Tarmo Riisenberg 13. september 2001, 00:00

Alates 1. oktoobrist 2001 on selliste olukordade lahendamiseks aga lihtne võimalus: Eesti Mobiiltelefon (EMT) võtab kasutusele uue teenuse M2M Link, mis võimaldab EMT klientidel juhtida mobiiltelefoni abil erinevaid tehnilisi seadmeid, nii on näiteks M2M Linki ja mobiiltelefoni abil võimalik avada väravat või garaa?iust või lülitada sisse/välja konditsioneeri või kütteseadmeid.

Sellise süsteemi olemasolul kaob ära vajadus kanda kaasas erinevaid kaugjuhtimispulte ning magnetkaarte, vajalike juhttoimingute tegemiseks piisab vaid töötavast mobiiltelefonist, kuigi vajadusel on võimalik kasutada ka dubleeritud süsteeme.

Teenuse teiseks suureks eeliseks on ka seadmete juhtimine asukohast sõltumata: pole vaja ette võtta teekonda koju või töökohta vaid selleks, et lülitada seal sisse või välja mõni seade või avada värav, M2M Linki puhul piisab selleks vaid kokkulepitud lühinumbri valimisest. Seadmeid saab mobiiltelefoniga juhtida siiski ainult Eesti piires.

Et mobiiltelefoniga seadmeid juhtida, omistatakse igale juhitavale seadmele tema neljakohaline lühinumber seeriast 95xx, millele saavad helistada nii EMT lepingulised kliendid kui Simpeli kõnekaardi kasutajad. Valides mobiiltelefonilt seadme juhtimise lühinumbri, antakse sellega täiturmehhanismile seadme juhtimiseks vajalik signaal ning seade teeb soovitud toimingu. Kohese, kui seade on signaali vastu võtnud, telefonikõne katkestatakse.

Seadme lühinumbrile helistamisel kontrollitakse kõigepealt, kas helistajal on õigus seda seadet juhtida, ning alles positiivse vastuse korral antakse täiturmehhanismile käsk seadme juhtimiseks. Sellega välistatakse võimalus, et keegi võõras võiks omaniku loata avada näiteks garaa?iust või väravat.

Üks seade võib kuuluda ainult ühte gruppi, kuid kasutaja (tema telefoninumber) võib kuuluda mitmesse gruppi, st juhtida seadmeid nii kodus kui ka näiteks töökohal. Gruppi kuuluvatele kasutajatele saab anda samade seadmete juhtimiseks erinevad õigused, gruppi võib kuuluda üks või enam kasutajat ja üks või enam seadet. Kõikidele grupi liikmetele (kasutajatele) saab teenuse haldusprogrammi abil määrata eraldi iga seadme juhtimiseks lühinumbrid ja vastavad õigused.

Teenuse lihtsaks haldamiseks on loodud andmehaldusliides, mille kasutamiseks on vajalik internetiühendus ja brauser. Andmehaldusliidese kasutamiseks tuleb siseneda EMT Virtuaalbüroose. Seda saab teha ainult isik, kellele on eelnevalt antud selleks õigus ning kasutajanimi ja parool. Andmehaldusliidese kaudu omab grupihaldur täielikku ülevaadet kõikidest selle grupi kasutajatest ja seadmetest ning tal on õigus andmeid muuta.

M2M Linki liitumistasu on 149 krooni, kuumaks 29.50. Seadmete juhtimiseks vajaliku kontrolleri hind jääb sõltuvalt seadme keerukuse astmest 6000 ja 8800 krooni vahele.

Kõikides hinnapakettides kehtib alates 1. oktoobrist 2001 numbriseeriale 95xx helistamisel teenustasu 5 senti. Kõneminuti hinnaks 95xx numbriseeriale helistamisel on vastava hinnapaketi võrgusisese kõne minutihind. Kohe, kui seade on signaali vastu võtnud, katkestatakse kõne, nii et seadme juhtimiseks tehtavad kõned on väga lühikesed ning tasu võibki piirduda 5 sendiga.

Teenuse kasutamiseks tuleb kliendil sõlmida liitumisleping M2M Linki , samuti on vajalik elektriliselt juhitava seadme (värav, uks, konditsioneer, soendus) olemasolu.

M2M Link on asendamatu näiteks suvilakooperatiivides, kus ühte väravat on vaja avada paljudel inimestel. Kui varem pidi selleks igaühel olema eraldi kaugjuhtimispult, siis edaspidi piisab selleks vaid mobiiltelefoni olemasolust ja inimese telefoninumbri lisamisest kontrollerisse.

Vajadusel saab telefoninumbreid kontrollerisse lisada läbi interneti, samuti on võimalik määrata ka näiteks ajaliselt, millal üks või teine inimene saab kindlaks määratud toiminguid juhtida.

Hetkel M2M Linki veel testitakse, kuid alates 1. okoobrist saavad teenusega liituda kõik soovijad. Ajaliselt võtab teenuse käivitamine aega umbes kaks päeva. Juhul kui on vaja ka näiteks värava juhtimiseks spetsiaalset seadet, siis rohkem.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing