USA majanduse kosumine nihkub edasi

13. september 2001, 00:00

Esmase reaktsioonina üleeile Ühendriikide suurlinnu tabanud terrorirünnakutele nõrgenes USA dollar ja langesid aktsiaindeksid, tõusid nafta, väärismetallide ja toorainete hinnad. Eile hommikuks on enamikus hindades ja kurssides toimunud mõningane korrektsioon või on seda oodata lähiajal. Tõenäoliselt rahunevad turud selle- või järgmise nädala jooksul.

Aasta lõpus oodatud USA majanduse kosumine nihkub kvartali-paari jagu kaugemale. Põhjuseks on ühelt poolt suured kahjumid, mis ilmnevad mõningates sektorites (eelkõige kindlustus- ja lennundussektoris), teisalt on tõenäoline tarbijaootuste halvenemine, mis tõmbab tagasi USA majanduskasvu praegu toetava eratarbimise. Samas osutub otsene löök majandusele siiski tõenäoliselt suhteliselt lühiajaliseks ning tarbijausaldus ei pruugi oluliselt nõrgeneda.

Aktsiahinnad langesid suuresti ?oki järgse paanika tõttu ? märgatavalt kukkusid nende ettevõtete aktsiate hinnad, mis toimunust kõige enam kannatavad (kindlustus, lennundus). Samas on tõusnud nafta töötlemise ja põhiliste tarbekaupade tootmisega tegelevate firmade väärtus. Aktsiahinnad langevad veel, kuid langus jääb üldiselt siiski lühiajaliseks.

USA dollar nõrgenes küll kõikide põhiliste valuutade suhtes, kuid praeguseks on kurss stabiliseerunud. Tuleb ka märkida, et dollari volatiilsus on olnud näiteks keskpankade intressiotsuste puhul isegi suurem kui praegune nõrgenemine 2 ulatuses.

Lähipäevadel jääb valuutaturgude volatiilsus ilmselt keskmisest kõrgemaks, kuid pikaajalist dollari langustrendi ei ole kindlasti veel tekkinud.

Rahaturu intressimäärad on langemas, kuna on oodata riikide keskpankade märgatavaid intressikärpeid, mis peaksid ergutama USA ja seekaudu ka kogu maailma majandust. Toorainete ja nafta hindade tõus on seotud eelkõige spekulatsioonidega terroriakti korraldajate teemal ning USA võimaliku reageeringuga. Nafta hind on seotud eelkõige nafta pakkumise võimaliku vähenemisega, juhul kui Lähis-Idas kasvavad poliitilised pinged ja nafta tootmine väheneb. Eile oli nafta hind stabiliseerunud mõnevõrra allpool 30 USD taset, samuti on ka OPEC teatanud, et kindlustab nafta hinna püsimise lubatud piirides (23-28 USD).

Pärast USAd tabanud terrorirünnakut on USA majandusväljavaated mõnevõrra halvenenud, kuid paanikaks põhjust ei ole.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing