Ärimeestele tekitab muret logistika USAga

Andres Kärssin 14. september 2001, 00:00

Paldiskis äsja avatud puidutöötlemistehase TKE Grupi juhatuse esimees Valeri Tsernõsev ütles, et ekspediitorfirmad, kes TKE Grupi toodangut USAs tollis vastu võtsid ja laiali vedasid, hävisid terrorirünnakus Maailma Kaubanduskeskusele. ?Neid enam lihtsalt ei ole,? lisas ta.

Tsernõsevi sõnul on uute ekspediitorite leidmine TKE Grupi USA emafirma Amdour mure. ?Ega äri seisma ei jää,? sõnas Tsernõsev.

Kullerfirma DHL Eesti tegevjuhi Janne Tulviku sõnul võtab DHL pakke USAsse vastu ja saadab sorteerimiskeskusesse Brüsselis, kus need jäävad ootama üle ookeani lendu. ASi Schenker lennuvedude direktori Gunnar Aru sõnul pääsevad tõenäoliselt kõigepealt liikuma kauba- ja alles seejärel reisilennud. Turvanõuete suurendamine puudutab nii nagu DHLi ka Schenkeri kliente, läbi valgustatakse ka tuntud saatjate pakid.

TNT Eesti turundusjuht Katrin Mesilane rääkis, et saadetisi USAsse võetakse küll vastu, kuid ei tea, kui kaua kohalejõudmiseks kulub. Tavaolukorras, enne USA-vastast rünnakut reisis saadetis kaks päeva.

Siinsetest arvutifirmadest viitas lennukeeluga seotud tarneprobleemidele Ordi. ?Arvan, et see annab tunda ühe nädala, siis peaks olukord normaliseeruma,? tõdes Ordi juhatuse esimees Sulev Sisask. Eestis müüdavaid Compaqi ja IBM arvuteid valmistatakse Euroopas ning nende tarned ei tohiks praegu ohus olla.

IBM Eesti esinduse juhi Valdo Randpere sõnul on USA sündmuste mõjust maailma ja ka Eesti majandusele veel vara rääkida, palju sõltub sellest kas teisipäevasele rünnakule tuleb mingi järg ning kes on selle taga, kas terroristide rühmitus või mõni riik. ?Selge on see, et investeerijad vaatamata regioonile ja rahvusele armastavad stabiilsust,? märkis ta.

Ameerika autode müügiga tegeleva OÜ Ledoviin juhataja Rasmus Schneideri sõnul on Ameerika viimaste päevade sündmuste mõju ettevõttes otseselt tunda. ?Sel nädalal ma varuosade tellimust ei tee, arvata võib, et see ei tule kohale,? lausus ta. Varuosade tellimisega USAst on raskusi ka US-Parts Balti ASil, ettevõtte hinnangul tuleb arvatavalt mõnenädalane paus mõnede originaalosade saamisel.

?Täna pole küll veel tagasisidet, et ameeriklased lepinguid üles ütlema hakkaksid,? ütles USAsse eksportiva Tallinna Klavervabriku marketingidirektor Kalev Salupuu eile. ?Pillid on USAsse teel, sel nädalal läheb veel üks saadetis.?

Salupuu sõnul on klaverivabrikul kliendid üle terve USA, sellepärast pole olukord praegu eriti kriitiline. ?Kui meil oleks pood New Yorgis, siis poleks vist küll midagi head loota,? rääkis ta. ?Praegu me küll ei hakka käibe- ja kasumiplaane muutma.?

Silmakirurgias kasutatavate eksimeerlaserite tootmisega tegeleva ASi Neweks juhataja Arnold Vill arvas, et kuigi nende toodangust läheb 80 protsenti USAsse, ei usu ta viimaste päevade sündmuste väga suur mõjusse. ?Meil ei ole küll väga elav kauplemine, aga nii kiiresti sündmused firma majanduspoolt ei mõjuta,? ütles Vill. ?Manhattan ei ole New York ja New York ei ole kogu Ameerika.?

Küsitletud hulgimüügifirmade esindajate sõnul terrorismiaktid USAs neid otseselt ei puuduta. ?Esmatarbekaubad on enamasti Euroopa päritolu,? sõnas Smarteni juhatuse esimees Guido Kundla, ?USAst imporditakse pigem luksuskaupu.?

USAsse viina eksportiva Onistari juhatuse esimehe Oleg Kraisneri sõnul alkoholitootja oma strateegiat muuta ei kavatse. ?Viimasel ajal on küll palju juhtunud,? tõdes ta. ?Kuid ka Pärnus toimunu tõttu me ei muutnud oma plaane.?

Kraisner ütles, et terrorirünnak toimus New Yorgis ja Washingtonis, kuid firma toodang jõuab müüki ka muudesse USA osariikidesse.

Eesti geeniprojektile rahastajate leidmiseks loodud ASi EGeen esindaja Ameerika Ühendriikides Kalev Kask ütles, et katastroofist hoolimata on ta geeniprojekti rahastajate leidmises optimistlik. ?Raha erasektoris ei saanud ühe terroriaktiga otsa,? sõnas USA Stanfordi ülikooli vanemteadur Kalev Kask. ?Samas saan aru, et investeerijatel võtab paar nädalat aega ?okist ülesaamiseks.?

Kase sõnul pidi maailma üks suuremaid investeerimispanku Lehman Brothers, kelle kontorid asusid Maailma Kaubanduskeskuse vastas, vaatama lähiajal üle Eesti Geenivaramu finantsprognoosid ja andma sellele hinnangu. ?Lehman Brothersi hinnang oleks olnud teistele investoritele kinnituseks, et meie projekt on kõrgel tasemel,? sõnas Kask ja tundis kahetsust, et oluline hinnang jäi sedapuhku saamata.

Investeerimisfirma Trigon Capital hoiatab Eesti ettevõtjaid äkiliste ja mõtlematute kursimuutuste eest.

?Trigon hoiab erilisi abinõusid kasutusele võtmata kinni praegustest investeeringutest ning soovitab Eesti ettevõtjatele keskenduda igapäevaste ülesannete täitmisele,? ütles ettevõtte juht Joacim Helenius, kes ise on kunagi WTCs majas töötanud. ?Ohtlik kriis võib üle minna vaid juhul, kui igaüks jätkab igapäevast rutiinset tegutsemist.?

___________________________________________

Majanduse areng sõltub Ühendriikide vastulöögist

USA on sama tugev või nõrk kui Eesti

Pärast terrorirünnakut

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing