Pärast terrorirünnakut

14. september 2001, 00:00

Euroopa ja Aasia turgude vabalangusesse minek, suletud turud Ameerikas, dollari odavnemine ja nafta ning kullahinna kiire tõus olid loomulikuks esimeseks reaktsiooniks teisipäeval Ameerika vastu korraldatud terrorirünnakule. Sama loomulikuks tuleb pidada olukorra mõningast stabiliseerumist kolmapäeval, sest esimene ?okk oli möödas.

Seda ei tea keegi, aga üks asi peaks üldisele määramatusele vaatamata olema ikkagi selge. Nii nagu ei ole enam olemas New Yorgi Maailma Kaubanduskeskust ega tuhandeid neist, kes hoidsid selles hoones enda käes suurt osa maailma raha ja kaubavoogudest, ei ole enam ka seda maailma, mis eksisteeris viimased kümme aastat. Ei ole, meeldib see meile või mitte.

Kuigi ainuüksi Maailma Kaubanduskeskuse ründamise vahetud kahjud ületavad inimmõistusega tajutavaid piire, ulatudes kindlustusfirmade hinnangul vähemalt 15 miljardi dollarini, on hoopis olulisem mõelda sellele, mis saab edasi.

Võti tuleviku nägemiseks peaks minu arvates tulenema vastusest kahele omavahel väga tihedalt seotud küsimusele. Esiteks, kas viimase kümne aasta jooksul maailmas midagi niivõrd valesti oli tehtud, et selline areng võimalikuks osutus. Teiseks hinnangut sellele, mis seisu maailmamajandus selle traagilise teisipäeva hommikuks oli jõudnud.

Igasuguse kahtluseta võib öelda vaid üht: sõltumatult sellest, kelle poolt ja missugustel eesmärkidel terrorirünnak ka ette oli võetud, ei olnud maailma praeguse majanduskorra destabiliseerimiseks võimalik leida paremat aega ega kohta.

Maailma Kaubanduskeskus ei olnud ainult maailmamajanduse sümbol, vaid seal töötas 425 majandusorganisatsiooni 26 riigist. Seal oli esindatud kogu maailma majanduslik võimsus.

Teiseks aga olid sel hetkel kõik maailma suuremad majandused juba pikemat aega balansseerinud seisaku ja retsessiooni piiril.

Oleks peaaegu uskumatu, kui selle organisatsiooni hävitamine ei omaks mingitki mõju maailma majanduskasvule lähemate kuude ja kvartalite jooksul. Kuid Maailma Kaubanduskeskuse häving, nii oluline kui see koht ka maailmamajanduses toimuva jaoks ka poleks olnud, võib edasiste negatiivsete arengute korral osutuda üksnes tikuks püssirohu tünni süütamisel.

Me ei tea, kes on vahetult vastutav toimunu eest, kuid on üsna kindel, et niidid viivad ikkagi islamimaailma ja seega ka nafta juurde. On kindel ka see, et Ameerika ei saa jätta toimunule mõjusat vastulööki andmata, sest see hävitaks usalduse. Kuid päris kindel on ka see, et Ameerika vastulöögi tulemusel destabiliseerub maailmamajandus veelgi. See on üks oht, millega meil päris kindlasti arvestada tuleb.

Kuid ka veel see ei pruugi olla peamine oht. Suurim oht peitub selles, et selle terrorirünnaku mõjul võib maailmamajandus oluliselt muutuma hakata.

Maailm oli ka ilma viimast katastroofi arvestamata muutunud tunduvalt rahutumaks ja ekstremistlikumaks. Päris tühjale kohale aga ei sünni midagi. Teisipäevasele terroriaktile on eelnenud rahutused Seattles, Göteborg, Davoses, Genuas. Kuigi need tegijad ei kuulu Maailma Kaubanduskeskust rünnanutega samasse meeskonda, seob neid kõiki siiski üks ühine tunnus: viha praeguse maailmakorra vastu ja kindel otsus selle vastu jõuga välja astuda. Toimuvast võib minu arvates teha kolm järeldust.

Esiteks, maailm ei suutnud pärast demokraatia võitu endistes sotsialismimaades üheaegselt muutuda vabamaks ja turvalisemaks.

Teiseks tuleb meil valmis olla selleks, et veel pikkade kuude, isegi aastate jooksul ei saa enam keegi end maailma tähtsamates majanduskeskustes vabalt ja turvaliselt tunda.

Kolmandaks on väljaspool kahtlust ka see, et väljavaated maailmamajanduse peatseks stabiliseerumiseks vähenesid selle rünnaku mõjul tunduvalt.

Kui aga võtta need kolm järeldust kokku, võib teha veel neljanda, meie jaoks kõige ebameeldivama. Selline maailm ei ole kuigi soodne keskkond uuteks al-gatusteks, puudutagu see Euroopa Liidu laienemist või maailmamajanduse liberalisee-rimist.

Avatud majandusega Eestile ei saa olla midagi ebameeldivamat, kui selline areng.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing