Terrorilöök USA-le muutis Moskva hoiakut

14. september 2001, 07:10

USAs juhtunu oli suureks ?okiks kogu maailmale, kuid Venemaad puudutasid terrorirünnakud eriliselt - terroriaktide kaudu sai alaline võistleja USA Venemaale kuidagi lähedasemaks ja võrdsemaks, kirjutab Eesti Päevaleht.

Venemaal on palju neid, kes leiavad Ameerika-vastases rünnakus tõestust oma väidetele, et USA ei märka oma egoistlikus poliitikas tõelist ohtu, milleks on rahvusvaheline terrorism. Ka arvavad analüütikud, et Ida ja Lääne vastasseis on nüüdsest asendunud Põhja ja Lõuna konfliktiga ning seepärast on lootust paraneda Venemaa ja USA suhetel.

Vene analüütikud arutlevad palju selle üle, mis oli enne katastroofi ja milliseks muutub maailm pärast seda. Enamik neist arvab samuti kui tuntud Vene poliitikavaatleja Andrei Piontkovski, kelle sõnul saab see päev kahtlemata ajalooliseks pöördepunktiks: ?Me astusime sajandisse, kus on täiesti uue iseloomuga sõjalised konfliktid. Mida täiuslikum on tsivilisatsioon, seda haavatavam ta on ? selline on inimkonna arengu paradoks.?

Ka Rahvusliku julgeoleku ja strateegiliste uuringute instituudi ekspert Sergei Kasjonov leiab, et läänemaailm ei osanud tõsise terrorisõjaga siiani arvestada: Tema hinnangul ei ole eilses katastroofiks süüdlaseks ainult üks pool. Teatud osa süüst lasub ka USA-l endal. Ameerika on viimaste aastate jooksul kogunud endale teadlikult hulga vaenlasi, nentis Kasjonov.

?Ma arvan, et see ainsa superriigi koorem, mille Ameerika enda peale võttis, on osutunud talle üle jõu käivaks. Ameerika on seadnud üles valed aktsendid. Terrorism ja ekstremism on sealse julgeolekusüsteemi esmasteks ohtudeks, kuid praktilises poliitikas on endiselt prioriteediks sellised teisejärgulised küsimused nagu NATO laienemine ja Jugoslaavia maha rahustamine,? väitis ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing