Bin Ladeni impeerium

Tõnis Arnover 18. september 2001, 00:00

Bin Ladenite impeeriumile ehk Saudi Araabia ja ka Lähis-Ida ühele suuremale ehituskontsernile pani aluse ?eik Mohammed bin Laden, kes sajandi algul Lõuna-Jeemenist Saudi Araabiasse kolis. Saudi Araabia kuningas Abdul Aziz olevat väga rahule jäänud Mohammed bin Ladeni ehitatud kuningapaleega, mille järel kuningas andis sellele ehitusfirmale väga prestii?ikad usulise loomuga tellimused moslemite pühapaikades Mekas, Medinas ja Jeruusalemmas.

Tänu neile suurtellimustele pani bin Laden aluse tohutule tööstus- ja finantsgrupile. Kuid peale selle sugenes ?eik Mohammedi ja kuningas Abdul Azizi vahel suur sõprus, mis kandus üle lastele, kes käisid ühistes koolides, kus õppis samuti palju teiste araabia monarhide lapsi. See sõprus jätkub ka praegu kuningas Fahdi ja bin Ladenite perekonna vahel.

Kui ?eik Mohammed 1968. aastal suri, jättis ta maha 54 last ja heas seisus firma Binladen Brothers for Contracting and Industry, mida neli aastat juhtis tema esimese naise vend Mohammed Bahareth ja alates 1972. aastast vanim poeg ?eik Salem bin Laden. Huvitaval kombel sai Salem nagu isagi surma lennuõnnetusel. See juhtus Texase osariigis 1988. aastal, mille järel läks grupi juhtimine omakorda tema vanimale pojale Bakrile, kes kuulub koos 13 vennaga bin Ladenite grupi juhatusse. Nüüdseks on grupp hargnenud väga paljudesse harudesse, nagu Süüria grupp, Liibanoni grupp, Jordaania grupp ja Egiptuse grupp. Impeeriumi praeguseks varaks hinnatakse seitse miljardit dollarit ehk 119 miljardit krooni.

Kontserni tegevus on kaetud üsna suure saladuskattega. Tänu lähedastele suhetele kuningakojaga ei otsustata paljusid grupi saadavaid lepinguid mitte Saudi Araabia valitsuse tasandil, vaid eravestlustes monarhi õukonnas.

Ka ?eik Mohammedi ainsa saudi päritolu naisega saadud poja Osama bin Ladeni organisatsioon Al Qaeda on üles ehitatud moodsa firma põhimõttel, ütles New Yorgi Timesi teatel kohtus sellesse organisatsiooni varem kuulunud Jamal Ahmed Al Fadl. Al Qaedat juhib emiir Osama bin Laden, kellele allub tosinast liikmest koosnev Shura nõukogu. Organisatsioon on Al Fadli andmeil jaotatud erikomiteedeks: sõjaliseks komiteeks, mis tegeleb meeste väljaõppe ja relvade hankimisega, finantskomiteeks, mis juhib talle kuuluvaid paljusid firmasid, islamikomiteeks ja meediakomiteeks.

Al Fadl mainib Sudaanis tegutsenud firmat Wadi al-Aqiq, samuti impordi-ekspordifirmat Ladin International Company, valuutatehingute firmat Taba Investment, silla- ja maantee-ehitusfirmat Hijra Construction ning põllumajandusfirmat Themar al-Mubaraka Company.

Al Qaeda raha on liikunud paljude Euroopa, Aasia ja Sudaani pangakontode võrgu kaudu. Londonis on konto näiteks tuntud Barclays Bankis.

USA luureagentuuri CIA andmeil saab Osama bin Laden raha muu hulgas Saudi Araabia printsidelt, ehkki ta on lubanud Saudi Araabia kuninga võimult kukutada, samuti Kuveidi ja Katari mõjukatelt inimestelt ja finantsinstitutsioonidelt.

CIA kätte on sattunud ka Saudi Araabia kuningliku perekonna poolt riigi suurimas pangas National Commercial Bank teha lastud auditi tulemused. Selle kohaselt on viis riigi juhtivat ärimeest kandnud miljoneid dollareid islami heategevusfondidele Islamic Relief ja Blessed Relief, mis finantseerivad Osama bin Ladeni tegevust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing