Eesti geeniprojekti rahastaja tuleb offshore-piirkonna kaudu

Väinu Rozental 19. september 2001, 00:00

Tegime seda mitte maksusoodustuste, vaid soodsa äriseadustiku tõttu, kinnitas geeniprojekti finantsnõustaja, investeerimispanga Lõhmus, Haavel & Viisemann juhatuse esimees Rain Tamm.

Tamm möönis, et offshore-piirkonnana tuntud Delaware maksusüsteem lubab teatud ettevõtetele teatud maksusoodustusi. ?EGeen International (EGI) ei lähe maksusoodustuste alla,? ütles Tamm. ?EGI registreeriti Delaware?s, sest seal on väga hästi töötatud välja ettevõtete asutamisega seotud seadused.?

Tamme sõnul saab Delaware?s teha firma enne valmis ja alles siis hakata aktsiaid emiteerima. ?Geeniprojekti potentsiaalsed investorid on avaldanud soovi omandada tuttavas regulatsioonis asutatud ettevõtte aktsiaid,? põhjendas Tamm EGI loomise vajadust.

Tamm ütles, et nad kaalusid võimaluse vahel asutada USAs ise firma või jääda ootama momenti, millal potentsiaalsed investorid peavad vajalikuks moodustada selline firma. ?Meile tundus, et kui ise teha, siis on see paremini meie poolt juhitav,? lisas Tamm. Tamme kinnitusel pole praegu veel ükski investor EGIga seotud.

EGI asutamisele Delaware?s augustis aitas kaasa Eesti Geenivaramu juriidiline nõustaja Ameerika Ühendriikides, Bostonis asuv advokaadibüroo Mintz, Levin, Cohn, Ferris, Glovsky and Popeo, P.C.

Tamme sõnul ei saa veel ühtki geeniprojekti võimalikku investorit nimetada. ?Investeerimisega seoses tuleb sõlmida veel terve rida lepinguid, mille põhimõtted peavad olema investoritele selged,? rääkis Tamm. ?Alles siis saame kogu struktuuri investoritele lõplikult presenteerida ja neilt seejärel pakkumisi oodata.?

Täna peaksid Eesti Geenivaramu ja AS EGeen alla kirjutama lepingule, mis annab EGeenile õiguse tutvuda geeniprojektis osalevate patsientide anonüümsete andmetega ning müüa töödeldud andmeid edasi huvilistele, näiteks farmaatsiakompaniidele ja biotehnoloogiafirmadele.

Eesti Geenivaramu tegevjuhi Krista Kruuvi sõnul on tegu ühe olulisema lepinguga kogu geenivaramu projekti tegevust reguleerima hakkavast lepingute süsteemist.?Geenivaramu põhivarandus on andmebaas,? rääkis Kruuv. ?Leping määrab ära, kes ja mis tingimustel saab anonüümseid andmeid kasutada.?

Rain Tamm möönis, et kahtlemata on terroriakt New Yorgis muutnud investorid turgude suhtes veelgi ettevaatlikumaks, kui nad seda varem olid. ?Samas ei näe ma hetkel mingit põhjust, miks peaksime hakkama oma plaane ümber vaatama,? lisas Tamm.

Geeniprojekti läbiviijad loodavad 10 000 inimest hõlmava pilootprojekti käivitada järgmise aasta esimesel poolel. Pilootprojektis osalevad Tartumaa, Lääne-Virumaa ja Saaremaa perearstid ning vabatahtlikud geenidoonorid.

Pilootprojekti maksumuseks on pakutud 30?45 miljonit krooni.

Üleriigilise geeniprojekti maksumuseks kujuneb hinnanguliselt 1,5 miljardit krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing