Eestlased tõstavad Riias pead

Sirje Rank 19. september 2001, 00:00

Uut lainet tajub ka Riias tegutsev Eesti äriklubi, mille liikmeskonnas tooni andnud kindlustus- ja jaemüügifirmad on maad andmas uutele tulijatele peaaegu igalt elualalt. ?Iga suurema objekti juures on eestlaste käsi mängus,? ütleb Saku Metals direktor(s) Hillard Taur, mitteametliku äriklubi mitteametlik president. Saku firma uksed on ees nii renoveeritud Latvija hotellil uue nimega Reval Hotel kui Lätti ka kerkivatel kaubanduskeskustel. Rääkimata jõukamate eraisikute eramajadest.

Sel kolmapäeval on Andaluusia Koera ehk läti nimega Andaluzijas Suns pubis siiski kodumaist melu vähe. Päev varem on toimunud terrorirünnak USA-le ? tahaks isegi kodus parem CNNi vaadata. Pealegi ladistab vihma. Tuleb Jüri Kilk, firma Merec Balti regiooni juht, ja paneb lauale viimased BNSi uudised bin Ladenist.

Parimatel päevadel toob kolmapäeva õhtu kogunemiskohta kümneid eestlasi ning siis saab pubi ümmargustest laudadest teha pika süldilaua. Kümme protsenti hinnaalandust on järjepidev seltsielu juba taganud. Koht on hea infovahetuseks ning tehingute sõlmimiseks ? paljude Eesti firmade kliendid on eestlased ise. Seekord on maad kuulamas uksevalmistaja Falconett juht Jaak Kangro, kellelt klubi president kohe baasandmed mällu võtab.

?Messile tulin,? ütleb Kangro ja tellib protestivatele daamidele teqilat.

Lätlastest kadedust otseselt ei paista. ?Eestlased on aktiivsed, neil on rohkem raha ja suurepärane reklaam,? ütleb audiitorfirma BDO Invest-Riga direktor Andris Denin?. ?Silmad säravad,? jätkab Denin? kiitust, olgugi et eestlasi pilavad telekujud Toomas ja Urmas naerutavad lätlasi just oma pikaldase loomuga.

Henno Veelma, Soome firma FinnDomo arhitekt, näeb eestlaste edu konkreetsemates kategooriates. Paremuse annab täpne eelarvestamine, realistlikumad kasumiootused ning võime täita suuremaid tellimusi, millega Läti killustunud väikefirmad hakkama ei saa. Sageli võidavad eestlased kliendi pakett-lahendusega ? et Lätist pole alati võimalik piisavas koguses nõutud kvaliteediga kaupa saada tuuakse isegi ehitusmaterjal Eestist. Soome tellija võib Eesti firmat eelistada varasema kogemuse põhjal. Samuti annab eestlastele eelise keelteoskus ? lätlased nii varmalt võõrkeeli ei valda ning piirduvad tihti vene partneriga.

Iseloomulik ja ohtlik on Lätis maksetähtaegadega venitamine, hoiatab Veelma, mis on vähemalt ühe Eesti firma tänaseks pankrotti viinud. Veel õpetavad ärimehed, et lätlasega tuleb olla järjekindel ? kui täna nõusse ei saadud, maksab homme uuesti proovida. Ehk on siis ilm ja tuju parem. Samuti tuleb kellaaega leppides täpsustada, kas jutt on Eesti või Läti ajast. Lätlased on tund aega ees ? vastasel juhul olnuks ajavahe Venemaaga tunni asemel kaks, oletab Eesti ärimees kellakeeramise tagamaid.

Tanel Kookmaa firmast CV.Online näeb oma alal takistavat tegurit Lattelekomi monopolis, mis piirab interneti arengut, ehkki firmal endal läheb Lätis hästi.

Orto kosmeetikat pakkuma tulnud Timo Raimlal on raskusi partneri leidmisega ? suurte poekettide buum on alles algamas ning kaubandussüsteem välja kujunemata. Et Riiga jagub pakkujaid nii Eestist kui Leedust, pole imestada, kui Läti jaemüüja nõuab 40 hinnaalandust ja hulgimüüja ka.

Maksmine võib venida üle saja päeva ning altkäemaksust ei öelda ära. Tavaline lõiv politseile, mis suurematest sekeldustest päästab, on viis latti.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing