Infrapunasaunas saab higistada juba 45 °C juures

Viktor Filonenko 19. september 2001, 00:00

Tavapäraselt kandub soojus edasi läbi soojenenud õhu. Sellel põhimõttel töötavad kõik traditsioonilised saunad: kerisesoojus jõuab inimeseni läbi kuumenenud õhu. Teine võimalus ? soojust antakse edasi infrapunase kiirguse kaudu. Meenutage näiteks, kuidas külmal õhtul istusite lõkke ääres. Õhk on jahe, aga näol on kuum. Seda seetõttu, et nägu soojendas lõkke infrapunane kiirgus. Sellel põhimõttel töötab ka infrapunasaun, mida kutsutakse ka madala temperatuuri saunaks. Õhutemperatuur võib saunas olla 40?60 oC, kuid higistamiseks piisab juba 45 kraadist.

Infrapunasaunas on üks kuni neli istekohta. Ahju või elektrikerist, mis on tavalises saunas kohustuslik atribuut, infrapunasaunas ei ole. Soojenemine saavutatakse spetsiaalsete küttekehadega, mis on sauna seintesse sisse ehitatud paneelides.

Infrapunasauna seinad on valmistatud Kanada punasest seedrist, mis aastate jooksul säilitab oma esialgse kuju ja välimuse. Kanada punase seedri vaik sisaldab eeterlikke õlisid, mis hakkavad saunas viibimise ajal kiirguse mõjul eralduma ja nende sissehingamine on kasulik.

Sauna tööd juhib elektroonika ja soovitav re?iim valitakse digitaalse puldiga.

Infrapunasauna võib paigaldada igasse majja, ka tüüpkorterisse. Kusjuures sauna paigaldamiseks pole vaja isegi kruvikeerajat ? ostja saab paneelide komplekti, mis ühendatakse omavahel spetsiaalsete klambrite abil.

Kui omanik tahab paigaldada sauna teise kohta, näiteks korterist suvilasse, siis võetakse paneelid lihtsalt lahti, viiakse uude kohta ja pannakse uuesti paika.

Kui korteriomanik otsustab ehitada endale tavalise elektrikerisega sauna, puutub ta kokku ventilatsiooni- ja hüdroisolatsiooniprobleemiga. Infrapunasauna puhul selliseid probleeme ei teki, sest see saun peaaegu ei mõjuta hoone mikrokliimat ja selle võib paigaldada kasvõi oma magamistuppa.

Infrapunasaunas võib näiteks lugeda või kasutada elektroonikat, mis tavalises niiskes ja kuumas leiliruumis on võimatu.

?Eestis on infrapunasaun seni uudis, aga Lätis kasutatakse seda juba üsna laialdaselt,? räägib STA Tehniksi müügijuht Kerli Kase. Tema sõnul aitab infrapunasaun väga hästi stressi maanduda, seepärast ostavad Lääne firmad seda büroodesse. Näiteks Sidney olümpiakülas oli 600 infrapunast sauna.

Kui ma esimest korda infrapunasauna läksin, oli esialgne mulje jahmatus ? mis pettus see on? Kus on saun? Mind pandi istuma pingile, kus ei olnud külm ega palav ja polnud ka midagi ühist saunaga. Mõtlesin, et võib-olla on süsteemil midagi viga?

Kuid minutite möödudes märkasin imestusega oma kehal higipisaraid. Tundsin, kuidas keha hakkab ikka rohkem ja rohkem higistama ning tundus, nagu oleksin olnud kuumas leiliruumis. Hingata oli aga kerge, sest temperatuur oli veidi kõrgem toatemperatuurist.

Poole tunni pärast andis signaal märku, et seanss on lõppenud. Esimeseks korraks pidi see olema sobiv saunasviibimise aeg.

Kui tavalises saunas ehteid kandes nad kuumenevad ning tekib põletustunne, siis infrapunasaunas mu kõrvarõngad, kaelakett ja sõrmused kuumaks ei läinud.

Kõige imelikum asi selgus hiljem. Tavaliselt on pärast sauna väsimustunne, kuid antud juhul oli tulemus teine ? tundsin ennast reipana ja täis energiat.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing