Kes mõõga tõmbavad, mõõga läbi ka hukkugu

19. september 2001, 00:00

Inimesed olid need. Mitte väikesed rohelised mehikesed. Mitte vaenulikud kosmoselaevad planeedilt XYZ. See teeb asja üheaegselt nii lihtsamaks kui ka keerukamaks. Need sadakond meest ja naist, kes kavandasid ja viisid läbi rünnaku, mis purustas täielikult Maailma Kaubanduskeskuse ning osaliselt maailma suurima sõjalisete operatsioonide ajukeskuse, kuuluvad meiega samasse bioloogilisse liiki.

Sellegipoolest ei nõustu me neid omasuguseks tunnistama, oleme nad lindpriiks kuulutanud, marutõves koerteks, kes tuleb maha lüüa. Sest nad ei mõtle ega käitu nii nagu meie, teised inimesed. Siit probleem algab. Nad on hälbelised. Nad tahavad hävitada ja tappa. Nende haiglase ettekujutuse järgi on iga liigikaaslane, kes ei jaga nende paranoiat, vaenlane ega vääri seepärast oma närust elu.

Kui keegi arvab, et New Yorkis ja Washingtonis leidis aset midagi enneolematut, siis ta kahjuks eksib. Inimkonna ajalugu on täis seda hullumeelsust, mille üheks lahvatuseks olid 11. septembri tapatalgud. Meie hulgas ei ole kunagi puudust tuntud isenditest, kes on võimu või mõne idee nimel, luulude kannustusel või oma alaväärsuse korvamiseks toiminud täpselt samamoodi.

Alati on leidunud neid, kes on vabastanud ennast moraalikammitsatest ja isiklikku karismat, suurt raha või poliitilist võimu ära kasutades hullutanud jüngreid, manipuleerinud massidega ja korraldanud veresaunu.

Mille suhtes erinevad XX sajandi Leninid, Stalinid, Hitlerid, Maod ja Pol Pothid Bin Ladeni sugustest? Ainult selle võrra, et esimesed on miljoneid või kümneid miljoneid lasknud maha nottida, need, kes seadsid oma olemise eesmärgiks ameeriklaste või õigemini ameerikaliku elulaadi turmamise, on (seni) suutnud mõrvata vaid tuhandeid. Selles mõttes ei olnud möödunud nädala teisipäev pöördepunkt maailma ajaloos. Tapmine on tapmine, ja kas hullumeelsed kasutavad selleks riiklike vahendid ning struktuure või mõnda terroristlikku organisatsiooni ? mis sisulist vahet siin on? Väliselt või vormiliselt seisame aga paraku küll vastakuti olukorraga, millega toimetulemiseks napib inimkonnal varasemaid kogemusi.

Kunagi varem pole keegi suutnud säärase halastamatusega demonstreerida, kui haavatav on tegelikult demokraatia põhimõtetele rakendatud kõrgtehnoloogiline tsivilisatsioon. Ja kunagi varem ei ole ükski terroristide grupp ilmutanud nii kõrget organiseerituse taset ning mõnitanud sümbolite keeles maailma üliriiki. Rünnaku sihtmärkideks olid Ühendriikide kolm võimusammast: Trade Center kui majandusliku, Pentagon kui sõjalise ja Valge Maja kui täidesaatva võimu kehastus. Tõsi, viimase tarvis plaanitud lennuk ei tabanud märki.

Inimesse on programmitud enesealalhoiuinstinkt. Väidetavalt on see eriti tugev mõrtsukatel. Sellest hoolimata suutsid tolle massimõrva korraldajad viia vähemasti neli rühma, iga 4-5 liiget, seisundisse, kus nad olid nõus üheaegselt tegutsema ja läksid tuhandeid tapma (tõenäoliselt pussitati mitu inimest surnuks juba lennukis) vääramatu teadmisega, et ka nemad saavad surma. Nad ei olnud arengupeetusega marionetid, sest enamik oli pikemat aega Ameerikas (vaenlase territooriumil) elanud ja osa neist olid võimelised suurt lennukit juhtima. Ajupesu võimalikkus säärases ulatuses, sääraste tulemustega pelutab kõige rohkem.

Kes mõõga tõmbavad, need mõõga läbi hukkugu, on iidne tõde ning käitumisjuhis. Ähvardustele nuhelda veretööle tõukajaid järgneb karistusoperatsioon. Mängus on suurriigi prestii?. Ent loomulikult mitte ainult see. Terrorism nõuab kompromissitut hukkamõistu. Kuid nõuab ka otsustavat tõkestust. Et terrorismist ei kujuneks XXI sajandi katk, mis murrab meid kõiki.

Ja sedagi. Tegemist on hullumeelsusega, paranoiaga. Karistavast mõõgast üksinda ei piisa. Sama vajalik on ühiselt hoolt kanda, et hullud ei pääse siin meie väiksemaks jäävas maailmas võimule ega raha juurde, ei pääse kaasinimesi hullutama.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing