Keskpangad siluvad terroriakti mõju

Tõnis Arnover 19. september 2001, 00:00

Kõigepealt teatas USA keskpank (Fed) tund aega enne neli päeva kinni olnud börside avamist, et langetab baasintressi 3,50 protsendilt 3,0-le. Varsti pärast seda öeldi Euroopa Keskpanga (EKP) edastatud teadaandes, et pank on otsustanud baasintressi alandada 4,25 protsendilt 3,75-le. Otsus tuli investoritele üllatusena, sest intressialandamist ei oodatud enne järgmist juhatuse koosolekut, mis pidi toimuma kümne päeva pärast. See oli üldse esimene kord, kui EKP otsustas intresse alandada kahe korralise juhatuse istungi vahel.

USA keskpangal oli intressilangetus tänavu juba kaheksas ja kokkuvõttes on intressid jõudnud kaheksa aasta madalaimale tasemele. Fed ütles oma sammu põhjenduseks, et kuna Ameerika majanduse olukord on endiselt nõrk, siis oli pärast terroriakti vaja tugevdada nii tootjate kui ka tarbijate usku majandusse ning parandada meeleolusid finantsturgudel.

Börsi see esialgu siiski eriti ei aidanud, sest kohe pärast avanemist langes Dow Jonesi indeks alla 9000 punkti piiri, kus ta viimati oli 1998. aasta detsembris. Nagu ütlevad asjatundjad, võtab turgudel niisugustest löökidest toibumine tavaliselt kuni kuus kuud.

USA vabaturukomitee tuleb jälle kokku 2. oktoobril. Turud on veendunud, et lähtudes turu vajadustest võib komitee baasintressi veelgi kärpida. Sellele võimalusele viitavad firmade jätkuvalt kehvad majandusaruanded.

Euroopa Keskpank ütles oma teadaandes, et pärast terroristide rünnakut on ebakindlus USA ja maailma majanduses suurenenud. Kuna inflatsioonioht on taandunud, siis oli pangal võimalik baasintressi muuta, et sel moel majanduskasvu ergutada. EKP president Wim Duisenberg tunnistas, et intresside vähendamine toimus koostöös USA keskpangaga.

Kui veel kümme päeva tagasi prognoosis Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Pedro Solbes Euroopa Liidu selle aasta majanduskasvuks 2, siis eile Soomes peetud eurokonverentsil ütles ta, et nüüd ollakse vähe pessimistlikumad. USA-vastase terroriakti mõju Euroopa majandusele on tema sõnul veel vara hinnata, kuid tõenäoliselt vähendab see Euroopa eksporti mõneks ajaks.

Alfred Bergi ökonomist Sampsa Laine ütles Soome Taloussanomates, et praeguses majanduskonjunktuuri faasis pidanuks Euroopa Keskpank intresse alandama niikuinii, kuid nüüd tulid USA sündmused pangale eurotsooni majanduse ergutamisel appi.

Seni on ökonomistid EKP-le ette heitnud, et too on eurotsooni ja maailmamajanduse langusele liiga aeglaselt reageerinud. Tänavu oli EKP seni intresse kärpinud kahel korral. Nii mitmedki analüütikud ennustavad, et USA keskpanga kiiluvees alandab EKP oma baasintressi tuleval aastal praeguselt 4,25 protsendilt 3,50-le.

Esmaspäeval teatas veel kolm keskpanka ? Rootsi, ?veitsi ja Kanada oma, et ka nemad langetavad baasintressi 0,5 võrra. Rootsi keskpanga president Urban Bäckström ütles, et otsus tehti mitte koordineerituna teiste keskpankadega, vaid kodumaistel põhjustel. Lähtuti eeldusest, et USA sündmused mõjutavad Rootsit nõrgeneva rahvusvahelise konjunktuuri kaudu, ning otsustati sellele repomäära vähendamisega vastu seista.

Kuigi keskpangad püüavad maailmamajanduse olukorra päästmiseks kõik teha, on intressialandamistel ka kritiseerijaid. Saksamaa Bundesbanki asepresident Jürgen Stark ütles, et maailma juhtivad keskpangad ei tohiks Ühendriikide terroriakti mõjude ja maailmamajanduse languse vähendamiseks ja vältimiseks koordineeritult intressimäärasid langetada. Süddeutsche Zeitungile antud intervjuus ütles Stark, et sellistel käikudel on ainult psühholoogiline mõju, kuid puudub kiire ja tegelik mõju majandusele. ?Ühisel intresside langetamisel ei ole kiiret ja käegakatsutavat mõju reaalmajandusele,? lausus ta.

Lisaks ei ole tema sõnul enam keskpankadel tarvis ka lisaraha finantsturgudele suunata, sest turud peaksid juba omal käel hakkama saama.

Stark märkis, et vaatamata sellele, et oodatud majandusolukorra paranemine lükkub nüüd edasi, on veel liiga vara väita, nagu libiseks maailmamajandus langusesse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing