Lennufirma katab vaid osaliselt pagasikaotuskahjud

Liina Vahemets 19. september 2001, 00:00

Et pagasi hilinemine suuri kahjusid ei tekitaks, tasub tutvuda lennupileti tagaküljel olevate reeglitega, mis määravad selgelt, mille eest lennufirma vastutab. Kindlasti ei tasu pagasisse panna peale töödokumentide ka väärisesemeid ega kergesti purunevaid asju, sest kui lennusõidu ajal sülearvuti pagasiruumis katki läheb või varastatakse, siis kannab selle eest vastutust reisija. Kui aga kohver koos kogu sisuga kaob ja seda kuu aja jooksul ei leita, siis kompenseerivad kõik Varssavi konventsiooniga ühinenud lennufirmad pagasi kaotuse 20 dollariga (ca 340 krooni) iga pagasikilo eest.

?Ükski kompensatsioon ei suuda korvata moraalset kahju, mida kohvri kadumine tekitab,? ütleb Hill & Knowlton Baltikumi juhatuse esimees Peep Mühls, meenutades kõiki neid vintsutusi, mis tal tuli üle elada eelmisel aastal, kui üks tema kolmest kohvrist tagasiteel Madeiralt kadunuks jäi. Kohvris olid lisaks mälestusemetele ka kallid Madeira veinid, mida Mühls kavatses alles hoida ajani, kui ta 40aastaseks saab. Sellest hoolimata kiidab ta Estonian Airi, mis asus korrektselt kadunud kohvrit otsima ja õigel ajal kompensatsiooni välja maksis, kuid kolmekuist kemplemist kindlustusfirmaga Mühls enam meenutada ei taha. Mühls on kohvrite kadumise suhtes juba paranoiliseks muutunud, sest viimase paari aasta jooksul on tema pagas kolm-neli korda alles paari päeva pärast leitud.

Ei tasu sattuda paanikasse, kui kohver pärast lennureisi pagasilindilt tulemata jääb, sest enamik kotte leitakse väikese hilinemisega siiski üles, lohutab Tallinna lennujaama saabuvate reisijate teenindaja Jarno Mänd. Koti puudumisest tuleb kohe teada anda pagasiteenindusele: esitada lennupilet, pagasilipik ning kirjeldada kaduma läinud kotti võimalikult detailselt. ?Juhtub sedagi, et inimesed ei mäleta, mis värvi nende kott on või isegi seda, kas tegemist oli kohvri või spordikotiga,? kirjeldab Mänd.

Pärast kadunud kohvrist teada andmist sisestatakse koti andmed ülemaailmsesse arvutivõrku, mis hakkab seda kirjelduse järgi otsima. Männi sõnul on Tallinna lennujaamas päevi, kus ükski kott ei jää puudu, kuid suvel, kui sõitmist on rohkem, võib ka 20 pagasit õigel ajal saabumata jääda. Ta soovitab grupijuhtidel, kelle nimele kogu pagas registreeritakse, kogu grupp alati ära oodata, sest kui kellelgi on kott tulemata jäänud, siis on kohe registreerimisandmeid vaja.

Kui kotti otsemaid ei leita ja reisija on saabunud välisriiki, siis kõik lennufirmad kompenseerivad pagasi hilinemise, et osta vajalikke hügieenitarbeid või riideid. Näiteks Estonian Air annab pagasi hilinemise korral reisijale kohe hügieenitarvete kotikese. Finnairile tuleb ostude eest t?ekid esitada, kuid restorani- ja bensiiniarveid ei kompenseerita, selgitab Finnairi Tallina lennujaama teenindusülem Laur Kokla.

Kui lennufirma makstud pagasikaotuse kompensatsioon katab kogu kadunud kohvri sisu hinna, siis pagasikindlustus enam hüvitist ei maksa. Kui aga kohvri sisu oli kallim, siis kompenseerib kindlustusfirma ülejäänud summa vastavalt kindlustussummale, lahutades sellest maha omavastutuse.

Pagasit saab kindlustada koos meditsiiniabi kindlustusega ja hüvitussumma suurust saab valida 5000?20 000 kroonini. Kindlustusmakse suurus oleneb reisi sihtpunktist ja pikkusest. Näiteks kümnepäevase Kanaaride reisi 10 000kroonine pagasikindlustus maksab 160 krooni.

Kui lennufirma on pagasi otsimise lõpetanud ja pagasi lõplikult kadunuks kuulutanud, siis tuleb kindlustusfirmal kahju hüvitada kahe nädala jooksul pärast kõigi vajalike kahjudokumentide kättesaamist. Esemete hüvitamise aluseks võetakse kohvris olnud asjade turuhind Eestis. Kindlustusfirma hüvitab ka pagasi hilinemise reisi sihtpunkti ja kompenseerib tarbekaupade ostmist ostut?ekkide alusel kuni 500 kooni eest päevas.

Kui aga pagas pärast hüvitise saamist üles leitakse, siis peab inimene ise valima, kas ta tagastab kindlustusseltsile hüvitise või leitud pagasi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing