PVC-kate erineb linoleumist nagu öö päevast

Urve Iher 19. september 2001, 00:00

Sisuliselt erinevad nad üksteisest nagu parkett ning laminaatkate. Viimast kahte ei aja enam keegi segi. Miks aetakse segi linoleum ja PVCd?

Probleem puudutab vaid endise NLi territooriumi. Tõenäoliselt tekkis see ajal, kui vana ja koleda pruuni või rohelise linoleumi asemele tuli uus, peaaegu sama kole, kuid odavam PVC või reliin. Üks rullmaterjal vahetas välja teise ning vaatamata sisulisele erinevusele ei saanudki paljud aru, miks peaks väliselt sarnast materjali uue nimega nimetama.

Linoleumi ja PVC peamine erinevus seisneb nende toormaterjalides. Kui PVCd ehk plastikkatet toodetakse toorainete (keedusoolast kloor ja naftast etüleen) keemilisel töötlemisel, siis linoleum on 100 looduslik materjal.

Linoleumi koostisosadeks on linaseemneõli, looduslik vaik, naturaalsed pigmendid, paekivipulber ja puidu- või korgijahu. Materjali tunneb ära d?uudist aluspõhja järgi, millele linoleumimass on kinnitatud ja mis annab sellele püsivuse.

Linoleum on hügieeniline ja tervislik materjal, põhjuseid selleks on mitu:

 • linaseemneõli, mis on linoleumi peamine tooraine, on juba sajandeid olnud rahvameditsiini ravivahend mitmesuguste tõbede, sh hingamisteede haiguste korral. Seetõttu on vastsest linoleumpõrandast eralduvad linaseemneõli aurud kasuliku toimega.
 • linoleumi saab põrandale paigaldada ühtse materjalina, see tähendab, et materjali vuugid saab keevisnööri abil kokku keevitada ja nii saadakse täiesti tihe ja vuukideta põrandakate, mida on lihtne kuiva mopiga tolmust puhastada. Pragude puudumine takistab tolmu ja bakterite kogunemist ning kuivpuhastus välistab igasuguse võimaluse nende arenemiseks soodsa keskkonna tekkeks.

Kui aastakümneid tagasi oli linoleum tõepoolest vaid tumerohelistes ja -pruunides toonides igav materjal, siis tänapäeval on põrandakate läbi teinud põhjaliku noorenduskuuri. Praegune värvivalik sisaldab valgeid ja halle toone kuni mustani, neutraalseid bee?e, kollast, punast, sinist ja rohelist ning selle hooaja hitte: roosat, türkiisi, sinepirohelist, violetset jt. Samuti võib valida ühevärvilise ja kirju ning sileda ja reljeefse materjali vahel.

Kuna linoleumi paigaldamine nõuab meistri kätt ning ka hinna poolest on ta kallim kui tavaline PVC-kate, siis üldjuhul me seda Eesti tavalisest ehitusmaterjalide kauplusest ei leia. Pigem võiks linoleumi küsida spetsialiseerunud põrandamüüjatelt.

PVCd ehk vinüül- ehk plastikpõrandakatet toodetakse keemiliselt toorainetest kas siis ühekihilise (homogeenne) või mitmekihilisena (heterogeenne). Vastupidavuse ja omaduste järgi jagatakse PVC-katted veel eluruumide ja ühiskondlike ruumide kateteks. Samuti on hulgaliselt eriomadustega (antistaatilised, elektrit juhtivad, libastumiskindlad jm) vinüülkatteid.

Vinüülkatted on oma omaduste tõttu väga mitmekülgsed ja praktilised ? nad on vastupidavad, niiskuskindlad, lihtsalt paigaldatavad ja puhastatavad ning taluvad üsna hästi erinevaid keemilisi ühendeid.

Ehitusmaterjalide kauplustest leiame enamasti ainult koduses majapidamises kasutatavaid PVC-põrandakatteid, kuid ka siin tuleb tähelepanu pöörata materjali omadustele. Nimelt on siingi võimatu osta väga odavat ja head materjali. Eluruumide PVC-katete hinnavahed tekivad üldjuhul järgmistest põhjustest:

 • materjali ehitus ja kihtide arv ? igal kihil on oma ülesanded ja lõplikku hinda mõjutabki see, kui kvaliteetsed on materjali kihid, kui palju neid on ning kui tihedalt need on omavahel seotud.
 • milline on tootmisprotsess ning kas kõik vajalikud protsessi etapid viiakse täielikult lõpule. Näiteks see, kas materjalist eraldub plastifikaatoreid või mitte, on seotud tootmisprotsessi n-ö väljapõletamise etapiga ? kui see protsess on korralikult lõpule viidud, siis plastifikaatoreid ruumi enam ei lendu, kui aga protsess on jäänud pooleli, võib ebameeldivat lõhna tunda veel nädalaid ja kuid pärast põrandakatte paigaldamist. Veel üks lisandite ebapiisava väljapõletamise tunnus on nn rasvane pealispind, mida on käega katsudes tunda.

Kus kasutada üht või teist materjali? Mõlemad on väga vastupidavad ja neid võib julgelt kasutada peaaegu igal pool. Kuna linoleum on täisnaturaalne, siis nagu puitki ei talu ta pidevat niiskust. Seetõttu ei soovita teda panna näiteks du?iruumi või sauna.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 11:53
  Otsi:

  Ava täpsem otsing